Ana SayfaTürkiye10. yılında... Mavi Marmara'daki 'manyaklara' selam olsun

10. yılında… Mavi Marmara’daki ‘manyaklara’ selam olsun

Türkiye’den Gazze için Mavi Marmara adlı gemiyle yola çıkan yardım filosuna İsrail’in düzenlediği saldırının üzerinden tam 10 yıl geçti. İsrail askerlerinin saldırısında hayatını kaybedenler arasında 10 da Türk vardı.

Biz de bu vesileyle ahmak Cem Küçük’ün sözlerini bir kez daha hatırlatarak Mavi Marmara saldırısında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.

Mavi Marmara gemisinin öncülük ettiği 5 gemilik filo, 10 yıl önce uluslararası sularda İsrail’in baskınına uğradı. İsrail askerlerinin insani yardım malzemesi taşıyan gemilere yaptığı saldırıda 10 yardım gönüllüsü hayatını kaybetti.

31 Mayıs 2010’da, sabahın erken saatlerinde, 6 uluslararası sivil toplum kuruluşunun organize ettiği 6 bin tonluk insani yardım, İsrail ablukası altındaki Gazze yolundaydı.

5 gemilik filo, insani yardımla birlikte 750 yardım gönüllüsünü de taşıyordu. 37 ülkeden gelen gönüllüler arasında milletvekilleri, uluslararası basın mensupları, sanatçılar ve Nobel Barış ödüllü aktivistler de vardı.

Ancak Mavi Marmara gemisi öncülüğündeki 5 sivil yardım gemisi uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğradı.

Türk vatandaşları da hayatını kaybetti

İsrail askerleri sivillerin üzerine ateş açarak gemilere baskın yaptı. Yardım gönüllüleri İsrail askerlerine direnmeye çalıştı ancak Türk vatandaşı 10 yardım gönüllüsü hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

Filolarda bulunanlar hiçbir yasal dayanak olmaksızın hapsedildi. Gözaltına alınanlar işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. Yaralılara kelepçe takıldı, bazı yaralılar günlerce hücrelerde bekletildi. Şahsi eşyalarına el konuldu, bazıları tahrip edildi.

Yüzlerce gönüllüyü Gazze’ye yardım götürmeye sevk eden şey, İsrail’in Gazze’de yaşattığı insani kriz durumuydu.

İsrail’in 1990’lı yıllardan itibaren Filistinlilere kendi topraklarında uyguladığı seyahat kısıtlaması, 2007 yılında Gazze’ye yönelik havadan, karadan ve denizden yürüttüğü bir ablukaya dönüştü.

2008 yılında İsrail ordusunun Gazze’ye saldırısıyla Gazze’deki tüm yaşam kaynakları yerle bir oldu, tarım arazileri, okullar, iş yerleri ve evler yerle bir edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri