Ana SayfaTürkiye128 milyar dolara ne oldu? Gelecek Partisi o cevaba ulaştı

128 milyar dolara ne oldu? Gelecek Partisi o cevaba ulaştı

Döviz kurundaki önlenemeyen artışın ardından hükümet “Biz tam olarak ne yaptığımızı biliyoruz, yüksek kur istiyoruz” minvalinde açıklamalar yaptı. Durum böyle olunca kamuoyunda herkes “Madem yüksek kur istiyordunuz neden 128 milyar doları sattınız” sorusuna yanıt aramaya başladı.

Hükümet yıllardır enflasyon hedeflerini bile tutturamazken, hükümetin Berat Albayrak’ın Hazine Bakanı olduğu dönemde kuru baskılamak için Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doları sattığını ilk kez Gelecek Partisi’nden Kerim Rota ortaya çıkarmıştı.

Gelecek Partisi uzun süredir “128 milyar doları neden sattınız” sorusundan kaçsa da mesele hala gündemdeki sıcak yerini koruyor.

Doların 13 liraları aştığı önceki günlerde hükümetin meseleye çözüm üretmek yerine “yeni ekonomi modelinden” bahsetmesi kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

AK Parti hükümeti ve ortağı hala 128 milyar doların neden satıldığına cevap veremiyor.

Madem düşük faiz istiyorlardı neden 6 ay oyunca faiz indirmediler bu soru da yanıtsız.

128 milyar dolar neden satıldı? CİMER yanıtladı

Gelecek Partisi teşkilatlarının CİMER’e sorduğu “128 milyar dolara ne oldu” sorusuna yanıt geldi.

Hükümetin dillendiremediği gerçeğin bir kısmını CİMER söyledi.

CİMER’in açıklamasında, pandemi döneminde artan sermaye çıkışlarını engellemek ve döviz ihtiyacını karşılamak için çeşitli işlemler gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamadaki “reel sektörün, finansal kesimin ve kamu kurumlarının döviz likiditesine erişim ve dış ödemeler noktasında herhangi bir sorunla karşılaşmaması için gerekli tedbirler alınmıştır.” İfadeleri dikkat çekti.

Bu da demek oluyor ki AK Parti, döviz yükselişini durdurmak için 128 milyar doları sattı.

Bugün “Biz yüksek kur istiyoruz” diyen AK Parti hükümeti Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doları satarken aslında bambaşka amaçları varmış.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri