Ana SayfaTürkiyeAK Parti artık kuyruğunu kovalayan kedi gibi... 128 milyar olayını İbrahim Turhan...

AK Parti artık kuyruğunu kovalayan kedi gibi… 128 milyar olayını İbrahim Turhan özetledi: İnkar bitti, kabullenme aşamasına geçtiler

Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın buhar olan 128 milyar dolarla ilgili açıklamalarını Gelecek Partisi’nin ekonomi kurmayı İbrahim Turhan değerlendirdi.

Berat Albayrak’ın ekonomiyi yönettiği dönemde sayılara ve gerçeklere savaş açıldığını belirten İbrahim Turhan, hükümetin artık gerçeği kabullanma aşamasına yaklaştığını söyledi.

İşte İbrahim Turhan’ın eriyip giden 128 milyar dolar hakkında twitter’dan yaptığı o açıklamalar…

128 milyar dolar rezerv satışı konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. “Bilançoya bakarsanız görürsünüz, hesaplar ortada, satılan dövizin karşılığında TL alındı, vs…” gibi söyleyenlerin kendilerinin bile inanmadığını vücut dillerinden açıkça gördüğümüz tutarsız, anlamsız sözler.

Sürekli bir açıklama yapma çabası içinde lafı dolaştırıp duruyorlar. Sürekli geri oynayan, kendi yarı sahasında top çeviren futbol takımı gibi bir halleri var.

Neden mi?

Yapılan iş dehşet verici de ondan…

Ne yapıldığını olabildiğince basit anlatayım.

Ekonominin gerçeklerinden kopuk, piyasa dengelerine aykırı bir biçimde, önyargıları ve saplantıları doğrultusunda faizi talimatla indirmeye kalktılar.

Hükümetin popülist harcamalarını ve yine zorlamayla yaptıkları kredi genişlemesini Merkez Bankası kaynaklarından finanse ettiler

Ekonomi politikaları piyasa gerçeklerinden ve akılcılıktan uzaklaştı. Yatırımcı güveni kalmadı. Siyasal gerilimlerin de etkisiyle dış finansman sıkıntısı başgösterdi. Böyle bir ortamda genişlemeci kamu maliyesi ve para-kredi genişlemesi ateşe benzin dökme etkisi yarattı.

*Talebin, ithalatın ve cari açığın artması,

*Yurt dışına sermaye çıkışı,

*TL’ye güveni kalmayan yurt içi yerleşiklerin birikimlerini dövizde tutması,

*Döviz borcu olan firmaların, zorunluluktan ya da kurdaki hareketlerden korkup borçlarını azaltması, döviz talebini körükledi

Kur artışı hızlanınca panik oldular. Faiz ve parasal genişleme konusundaki takıntıları yüzünden uyarılara kulak asmadılar.

Rezerv satarak kuru bastırabilecekleri yanılgısına düştüler.

Piyasada dengeyi sağlayabilecek tek şey olan fiyat (kur) mekanizmasının işlemesini engellediler.

Oysa denge fiyatının altında düşük faizle (yani ucuza) verdikleri TL’nin, yine denge fiyatının altında bastırılmış kurdan (yani yine ucuza) sattıkları dövize ilave talep oluşturması fizikteki yerçekimi yasası kadar açık ve kesin bir şeydi.

Kuyruğunu kovalayan kedi gibiydiler.

Ama bir sorun vardı. Dövizi Merkez Bankası’nın sattığının bilinmesini istemiyorlardı. Zira rezerv satışı piyasayı daha da bozacak, ülke risk primini artıracaktı. Tarihte ilk kez TCMB kendisi kotasyon girerek değil kamu bankaları aracılığıyla (arka kapıdan) döviz satmaya başladı.

Bu arada yurt dışı TL swap piyasasını fiilen kapattılar. Bankaları, ellerindeki bütün dövizi; döviz mevduatının zorunlu karşılığı, rezerv opsiyon mekanizması kapsamında TL yerine ya da swapla Merkez Bankasına getirmeye mecbur bıraktılar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri