Ana SayfaTürkiye128 milyar dolara ne oldu sorusuna Lütfi Elvan cevap verdi: Bunu Merkez...

128 milyar dolara ne oldu sorusuna Lütfi Elvan cevap verdi: Bunu Merkez Bankası’nın açıklamasında fayda görüyorum

Maliye Bakanı Lütfi Elvan NTV'de gündeme ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Elvan 128 milyar doların akibeti hakkında Merkez Bankası'nın verileri açıklaması gerektiğini belirtti.

Maliye Bakanı Lütfi Elvan NTV’de gündeme ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Elvan 128 milyar doların akibeti hakkında Merkez Bankası’nın verileri açıklaması gerektiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan muhalefetin dilinden düşmeyen 128 milyar dolar nerede sorusuna yanıt verdi. Bakan Elvan ‘Yöntem eleştirilebilir ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız’ dedi.

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmesiyle başlayan döviz rezervleriyle ilgili tartışmada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli 128 milyar dolar sorularına ‘Türk halkının evindedir’ yanıtını verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise “Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir” dedi. İktidar kanadından üçüncü açıklamayı ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaptı. elvan açıklamasında pek çok işlemi madde madde sıraladıktan sonra Yöntem eleştirilebilir ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız’ dedi. İşte 128 milyar dolar nerede? sorusuna Bakan Elvan’ın verdiği yanıtın detayları…

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, NTV canlı yayınında  konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Elvan, Ankara NTV İstibarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlıyor.

Bakan Elvan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

128 milyar dolar açıklaması

“Merkez Bankası başkanımız geçen cuma 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin açıklama yaptı. TCMB’nin temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. MB olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor.

-Hazine ile TCMB arasında protokol imzalandı.

-Hazine’ye TL’nin istikrarı konusunda yetki verilmiştir.

-2017’de imzalanan protokol yasaldır.

-İşlemler Hazine hesapları üzerinden MB tarafından yapıldı.

-İşlemler elektronik platformlarda gerçekleştirildi.

-Platformlarda işlem yapan taraflar birbirini bilmiyor.

-Merkez Bankası bilançosunda bu hareketler görülebilir.

-Bu işin gerçek sahibi Merkez Bankasıdır, teknik düzeyde bir açıklama yapmadan benim bir açıklama yapmamın MB’nin bağımsızlığı üzerinde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadım, MB’den teknik açıklama geldiği için ben de açıklama yaptım.

-Verileri açıklamak MB’nin kararı, ama ben fayda görüyorum.

-Kesinlikle bir yolsuzluk söz konusu değil.”

-Yöntem eleştirilebilir ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız”

Bu işin gerçek sahibi Merkez Bankasıdır, teknik düzeyde bir açıklama yapmadan benim bir açıklama yapmamın MB’nin bağımsızlığı üzerinde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadım, MB’den teknik açıklama geldiği için ben de açıklama yaptım.

-Verileri açıklamak MB’nin kararı, ama ben fayda görüyorum.

-Kesinlikle bir yolsuzluk söz konusu değil.”

Büyüme beklentisi ne?

“Rakamdan daha çok sağlıklı-sürdürülebilir olması önemli. 2021 ilk çeyrekte yüzde 5 civarı bir büyüme bekliyoruz. İkinci çeyrekte baz etkisiyle çift haneli büyüme görürüz.”

“-Enflasyonun yüksek olduğu yerde sağlıklı büyüme olmaz.

-Yüksek enflasyon düşük gelir grubunu olumsuz etkiliyor.

-Belirsizliği azaltmanın yolu fiyat istikrarından geçiyor.

-Kısa vadeli kazanım uğruna uzun vadeden vazgeçmeyeceğiz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri