Ana SayfaTürkiye140 Journos'tan ekonomi temalı AK Parti tarihi güzellemesi, bilin bakalım yine kim...

140 Journos’tan ekonomi temalı AK Parti tarihi güzellemesi, bilin bakalım yine kim yok?

140 Journos adlı belgesel kanalı, geçtiğimiz gün yayına koyduğu 'tarih tekerrür' isimli çalışmayla Türkiye'nin ekonomik süreçlerini mercek altına altı

140 Journos isimli YouTube kanalı, AK Parti’nin iktidar oluş sürecine paralel Türkiye’nin ekonomik dalgalanmaları incelediği belgeselinde AK Parti’de görev yapmış birçok öncü isme yer verirken, ekonominin iyi olduğu yılları ve Türkiye’de kurumsallığın hakim olduğu dönemleri mercek altına aldı.

ANAP eski Genel Başkanı Nesrin Nas, yazar Rasim Ozan Kütahyalı, CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve DEVA Partili İbrahim Çanakçı’nın mülakat verdiği, İYİ Parti lideri Meral Akşener ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından kesitler yer aldığı belgeselde, Dışişleri ve Ekonomi eski Bakanı Ali Babacan dönemine güzellemeler yapıldı.

Bahsedilen dönemler içinde Başbakan Başdanışmanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu’ndan söz edilmezken, Gelecek Partisi liderinin başbakan olarak görev yaptığı 2014-2016 yıllarına ise hiç değinilmemesi sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde döviz kurları düşüş göstermiş, 1 Kasım 2020 seçimlerinden sonra asgari ücrete yüzde 30 zam yapılarak 1000 TL’den 1300 TL’ye yükseltilmişti.

Öte yandan Avrupa Birliği ile vizelerin kaldırılması yönünde anlaşma sağlanmış, 2016 Haziran’ında yürürlüğe girecek olan vize serbestisi Davutoğlu’na yapılan parti içi darbenin sonrasında rafa kaldırılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı döneminde Afrika açılımı yapan Davutoğlu, Afrika’daki neredeyse tüm ülkelere büyükelçilikler açmış; Türkiye, dünyada en çok temsilciliği bulunan altıncı ülke konumuna gelmişti.

Davutoğlu’nun yine Dışişleri Bakanlığı döneminde Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek arasında üçlü zirve kurulmuş ve Balkan açılımına imza atılmıştı.

Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri sonrası siyasi etik yasası, şeffaflık yasası ve imar rantı yasalarını gündeme getirmiş, ihale kanunlarında yeni düzenlemelere imza atmak istemiş, bu hamleleri AK Parti ile arasındaki köprülerin atılmasına yol açan süreci başlatmıştı. Şeffaflık yasasını TBMM’ye gönderen Davutoğlu, türlü engellemelerle karşılaşarak, en üst makamdan “İlçe başkanı bile bulamazsın” yanıtını almıştı.

AK Parti’nin ekonomi ve dış politika alanında gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki birçok reform ve icraatın altında imzası bulunan Ahmet Davutoğlu’ndan belgeselde söz edilmemesi şaşkınlık yarattı.

Belgesel, sosyal medya kullanıcıları tarafından DEVA Partisi PR’ı olarak yorumlandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri