Ana SayfaTürkiye15 Temmuz gecesi, "FETÖ'cü hainleri alnının çatından vurun" emri veren, eski emniyet...

15 Temmuz gecesi, “FETÖ’cü hainleri alnının çatından vurun” emri veren, eski emniyet müdürü, Gelecek Partili Mevlüt Demir kimdir?

Aldıkları talimatlarla son günlerde saldırıya geçen Pelikan trollerinin hedefinde Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ ve Gelecek Partisi’nin ardından şimdi de Gelecek Partisi Kurucular Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Demir var.

Alnının çatından vurun

15 Temmuz 2016’da, Konya İl Emniyet Müdürü olduğu sırada, hain darbe girişiminde kahramanca bir tavır sergileyen Gelecek Partili Mevlüt Demir, saat 23:50’de verdiği talimatla geceye damga vuran kahramanlardan birisi oldu.

Demir, “Kendisini polis ya da asker gibi tanıtarak ‘bize silahlarınızı verin teslim olun, darbe yapılmıştır’ şeklinde talepte bulunan her kim olursa olsun alnının çatından vurun” şeklinde emrini ileterek, Konya’da geceye damgasını vuran amirlerden birisi oldu.

İşte kahraman emniyet müdürü Mevlüt Demir’in hain darbe girişimine karşı gösterdiği duruştan dolayı aldığı başarı belgesi

Gelecek Partili Mevlüt Demir ne zaman emekli oldu? Gelecek Partisi’ne ne zaman katıldı?

Pelikan medyasının son hedefi haline gelen Gelecek Partili, kahraman emniyet müdürü Mevlüt Demir hakkında ortaya atılan bir iddia da Mevlüt Demir’in emniyet teşkilatından emekli olmadığı halde Gelecek Partisi’nde siyasete soyunduğu şeklinde oldu.

Pelikan meczubu Fazıl Duygun’un ortaya attığı iddiayı çürütülmesi ise çok kısa sürdü.

Denizli ve Konya eski emniyet müdürü Mevlüt Demir, 4 Aralık 2019 tarihinde emekliliğini istemiş ve 24 Aralık 2019 günü ise emekliye ayrılmıştır.

Mevlüt Demir, Ahmet Davutoğlu’nun kurucu genel başkanı olduğu Gelecek Partisi’nin önce kurucular kurulu üyesi olmuş ardından parti yönetim kuruluna atanmıştır. Bilindiği gibi Gelecek Partisi ise 13 Aralık 2019 Cuma günü siyaset hayatına merhaba dedi.

Taraf tarafından hedef gösterilmiş

Gelecek Partili Mevlüt Demir’in FETÖ ile olan mücadelesi ise birçoklarının olduğu gibi 15 Temmuz ya da 17-25 Aralık sonrasına değil, 2000’li yılların başına dayanıyor.

Dönemin FETÖ’cü yayın organı Taraf Gazetesi tarafından 28 Temmuz 2008 tarihli sayısında, Ergenekoncu polisler var manşetiyle de hedef gösterilen polisler arasında yer alıyor. İşte Demir’in şube müdürü olduğu dönemde çıkan Taraf gazetesinin o küpürü.

Emniyet içerisindeki bu gelişmeler, daha öncesinde 21 Şubat 2008 tarihli Tempo dergisine de konu oluyor. Emniyet teşkilatı içerisinde o dönemde Fethullahçı çeteye karşı yürütülen mücadelenin önemli aktörlerinden olan Mevlüt Demir, Tempo dergisinin söz konusu sayısına da konu oluyor.

Kumpas üstüne kumpas

Kariyerini FETÖ ile mücadeleye adayan kahraman emniyet müdürü, sadece FETÖ’nün kumpaslarıyla uğraşmadı. Gelecek Partisi’ne katılma kararı aldıktan sonra hakkında akıllara ziyan şekilde FETÖ’cü suçlamaları yapılan Mevlüt Demir, Konya yerel basınında da adından övgüyle söz ettirmeyi başardı. Konya’da günlük olarak yayımlanan Rasyonel Gazetesi’nin özel haberinde Mevlüt Demir’in onurlu geçmişine tam sayfa yer ayrıldı.

Gelecek Partili Mevlüt Demir kimdir?

1966 Alanya doğumlu, 1989 yılında Polis Akademisinden mezun oldu. Uzun yıllar EGM KOM Daire başkanlığında, Dış ilişkiler dairesinde, İnterpol-Europol-Sirene Dairesi Uluslar ara Kom ile Mücadele müdürü olarak görev yaptı. Koordinasyon Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Hukuk Müşaviri olarak görevler üstlendi. Daha sonra bir yılı aşkın Polis Başmüfettişi olarak görev yaptıktan sonra, 17-25 Aralık sürecinden hemen sonra dönemin paralel, şimdinin FETÖ’sü ile mücadele için Ocak 2014 de Denizli Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi. Burada daha bir yılını doldurur doldurmaz, niteliği, çalışkanlığı ve mücadele azminden dolayı, bizzat dönemin başbakanı sn Davutoğlu’nun talimatıyla Konya Emniyet Müdürü olara atandı. 15 temmuz 2016 da Konya ilinde inanılmaz işlere imza attı ve hem halkın ve hem de güvenlik bürokrasisinin takdirini kazandı. Bu ilde de terör örgütler ve FETÖ ile de çok ciddi mücadeleler yaptı. Sn. Davutoğlu’nun başbakanlıktan ayrılmasından sonra, önce Konya valisi görevden alındı ardından da emniyet müdürünün yeri değiştirilmek istendi. Tam bu esnada önceki çalıştığı il Denizli ayağa kalkıp 175 yıllık emniyet tarihinde bir ilke imza atarak, eski çalıştığı ile aynı unvan ve rütbeyle atanan ilk müdür olma özelliğine sahip oldu. Daha sonra bu ilde üç yılı aşkın görev yaptıktan sonra 19 Eylül 2019 tarihli kararname ile EGM Teftiş Kuruluna Başmüfettiş olarak atandı. Kendi isteğiyle, 04 Aralık 2019 günü dilekçe vermesine rağmen ancak 24 Aralık günü emekli edildi. Biri İtalya Roma’da diğeri Gazi Üniversitesi olmak üzere iki adet yüksek Lisans, bir de yine Gazi Ün doktora çalışması mevcuttur. Bunun dışında Alman Filolojisi lisans sahibi olup, Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Arapça bilmektedir. Yüzden fazla uluslar arası eğitim, konferans, resmi toplantı vb. aktiviteye katılım sağlamış, onlarca ulusal ve uluslar arası operasyon yönetmiştir. Yüzlerle ifade edilen başarı belgesi, takdirname, taltif ve ikramiyeye layık görülmüştür.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri