Ana SayfaTürkiye1580 yılında rasathanenin yıkılması neyse 2020'de Şehir Üniversitesi'nin kapatılması odur! Tebrikler AK...

1580 yılında rasathanenin yıkılması neyse 2020’de Şehir Üniversitesi’nin kapatılması odur! Tebrikler AK Parti

Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun açılışını birlikte yaptıkları Şehir Üniversitesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ve isteğiyle kapatıldı 

1580 yılında denizden topa tutularak Takiyüddin’in Rasathanesi’nin kapatılması neyse bugün AK Parti tarafından Şehir Üniversitesi’nin kapatılması da o aslında.

Osmanlı zamanında, 16. yüzyılda gökbilim araştırmaları için İstanbul’da kurulan gözlemevi akla hayale sığmayacak gerekçelerle yıkılması Osmanlı tarihinde unutulmaz bir yara açmıştı.

Bilim Sanat Vakfı tarafından kurulan Şehir Üniversitesi’nin kurulması da Türkiye tarihinde kapanmaz bir yara açacak muhtemelen.

Bilim Sanat Vakfı’na kayyum atamak, Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vurmak…

Vakıflar hakkında bir alıntıyla noktalayalım…

“Vakfı değiştirmek, bozmak, nakletmek, eksiltmek, başka bir hale getirmek, iptal etmek, işlemez hâle getirmek, ihmal etmek ve tebdil etmek helal olmaz. Kim onun şartlarından herhangi bir şeyi veya kaidelerinden herhangi bir kaideyi bozuk bir yorum ve geçersiz bir yöntemle değiştirir, iptal eder ve değiştirilmesi için uğraşır, feshedilmesine veya başka bir hale dönüştürülmesine kastederse, haramı üstlenmiş, günaha girmiş ve ve masiyetleri irtikâp etmiş olur (…)”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri