Ana SayfaTürkiye19 yaşındaki genç öldürüldü, polis açığa alındı ama iktidar medyasına bakarsanız... Bunların...

19 yaşındaki genç öldürüldü, polis açığa alındı ama iktidar medyasına bakarsanız… Bunların hiçbiri olmadı

Adana’da sokağa çıkma yasağı nedeniyle belki de ceza yememek için güvenlik ekibinden kaçan Suriyeli genç polis tarafından göğsünden vurularak öldürüldü. Ortada bir olay var. Bir polis var. Göğsünden vurularak öldürülmüş bir genç var Çaresizlik var. Yoksulluk var. Ancak bunlardan daha çok cevaplanması gereken sorular ve medyanın bu olayda takındığı utanç verici tavır var.

Sanki medya olayın üstünü örtmek ister gibi bir tavır takındı.  İşte akılları kurcalayan ve yanıt bekleyen o sorular.

Polisin olay nedeniyle açığa alındığı böylesi trajik bir durumda iktidar medyasının meselenin üstünü kapatmak için ilginç manşetler atması kamu vicdanında derin bir yara açtı.

Haber medyaya “Polisin silahı yanlışlıkla ateş aldı ve bir genç vuruldu” şeklinde yer aldı. Yani birinci görevi halkı doğru bilgiyle buluşturmak olan medya için bir kaza söz konusuydu. Ancak olayın bambaşka bir şekilde cereyan ettiği çok kısa bir sürede ortaya çıktı.

Sabah ve Milliyet gibi iktidara en büyük desteği veren hükümet medyası olayın bir kaza olduğunu ısrarla vurguladı.

Ancak gerçek bambaşka. Henüz 19 yaşında olan Ali El Hemdan’ın çalışmak için sokağa çıkmak zorunda kaldığı, polis uygulamasından da sokağa çıkma yasağı nedeniyle kaçtığı ortaya çıktı. Kaçtı çünkü cezayı ödeyecek parası yoktu.

Uzunca bir süredir gerçekle bağı kopmuş olan ve hükümeti pohpohlamaktan başka bir işlevi kalmayan iktidar medyasının polis ateşi sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki genç hakkındaki çarpıtma haberleri sosyal medyada da büyük rahatsızlık yarattı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri