Ana SayfaDünya20 Yanvar Katliamı 'Kara Ocak'

20 Yanvar Katliamı ‘Kara Ocak’

“Kara Ocak” ya da “20 Ocak faciası” olarak da anılan Bakü katliamı 19-20 Ocak 1990 gecesi Sovyet Ordusu’nun Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirdiği katliam olarak tarihe geçti. Bugün katliamın yıldönümü. Devlet erkanının pek itibar etmediği katliam yıldönümü, sosyal medyada gündemde. Bakü katliamının unutulmaması gerektiği hatırlatılan paylaşımlarda Bakü’de yüzlerce insanın Rus saldırılarında katledildiğine vurgu yapıldı.

Ne olmuştu?

Katliama “Kara Ocak” denmektedir ve asıl neden ise Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti talepleri ile alakalıdır. Ermenilerin artan toprak talepleri karşısında büyük bir Azeri kitlesi tepki göstermiş ve “Ermeniler Dışarı” sloganları atarak yürüyüşler tertiplemişlerdi. Buna misilleme olarak Ermenistan’da yaşayan çok sayıda Azeri kovulmuştu.

Sovyet Ordusunun Bakü’ye girmesi

13 Ocak 1990’da başlatılan Bakü Katliamını durdurmak iddiası ile Sovyet Ordusu Bakü’ye girerek isyanı kanlı bir biçimde bastırdı. Sovyet birlikleri, 20 Ocak 1990’da Ermenileri korumak iddiası ile Bakü’ye giderek 143 kişiyi öldürdü. Sovyet Ordusunun sert müdahalesi Azeri halkında büyük tepkilere sebep oldu. Bu bastırma protesto eden Azerileri cezalandırmaktan öte, artan milliyetçi akımları ve bağımsızlık girişiminde bulunabilecek tüm Sovyet cumhuriyetlerine bir göz dağı niteliğindeydi. Ancak bu taktik geri tepti ve Sovyet yönetimi altındaki Azerbaycan’da, diğer Sovyet Cumhuriyetlerinde de olduğu gibi, milliyetçilik akımını ve bağımsızlık talebini hızlandırarak, Azeri halkında Sovyet yönetiminin topluca reddine neden oldu ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünü hızlandırdı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz