Ana SayfaTürkiye2001 krizini mazeret gösteren Erdoğan'a: Biz yönetirken 2016'da enflasyon yüzde 3'tü şimdi...

2001 krizini mazeret gösteren Erdoğan’a: Biz yönetirken 2016’da enflasyon yüzde 3’tü şimdi neden 44’lerde?

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2001 krizi açıklaması tepki gösterdi. Davutoğlu, ”2001’i mazeret olarak gösteriyorlar. Biz yönetimdeyken 2016’da enflasyon yüzde 3’lerdeydi de şimdi niye 44’lerde? İşte ortağın Bahçeli olursa bu olur” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Pursaklar’da İlçe Danışma Meclisi’nde konuştu. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2001 krizi açıklamasına yönelik, ”2001’i mazeret olarak gösteriyorlar. Biz yönetimdeyken 2016’da enflasyon yüzde 3’lerdeydi de şimdi niye 44’lerde? İşte ortağın Bahçeli olursa bu olur.” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şişecam Polatlı Fabrikası açılışında, ‘Türkiye 2001’de baş gösteren ekonomik krizin etkilerini hala yaşıyor. Milyarlarca dolar milli servet batan bankalarda buharlaşmış esnaf ve sanayicimiz, tüccar ve çiftçimiz iflasın eşiğine gelmişti’ açıklamasında bulunmuştu.

Davutoğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

”2016’dan 2019’a kadar 3 yıl sabırla düzelir diye bekledik. Her seferinde Cumhurbaşkanına gittim düzeltelim Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeyelim dedim. Milleti kutuplaştırmayın, bütünleştirin dedim. Yolsuzluklara bulan yoksulluğa ve yasaklara karşı olan partinin ekseni kaydı tedbir alın dedik. Temiz siyaset anlayışını, siyaset yasasını getirin dedik. İhale yasasını değiştirin yolsuzlukların önüne çıkın dedik. Ama onlar bize ihanet dediler, trene bindiler dediler. AK Partili vatandaşlara soruyorum. AK Partinin gidişatından memnun musunuz?

Cumhurbaşkanı gibi otobüsten çay atmıyoruz. Otobüsten uzaktan selam vermiyoruz. AK Partili milletvekillerinin sokağa inemeye insanların gözünün içine bakmaya cesaretleri yok. Gençlerle konuşuyorum. Nefes almaya korkuyoruz. Sosyal medyadan yazı yazmaya korkuyoruz diyorlar. Şimdi sosyal medya yasası çıkarmayı düşünüyorlar. Biz devlete girerken hep kendi evlatlarımız devlet işine karışmayacak diyerek yola çıkmıştık. Şimdi herkes kendi ailesini akrabasını zengin etme peşine düşmüş.

AK Partili kardeşlerime şimdi soruyorum bu kibir bu şatafat için mi gayret ettiniz? Kendi çıkarları için siyaset yapıyorlar. Bugün herhangi bir uçakta otobüste devlet yetkilisini görüyor musunuz? Hz.Ömer adaleti maalesef olmadı. Kamu malına hassasiyet gösterin demiştim. Bir bakana bir iş adamı 750 bin lira hediye vermez demiştim. Ama bugün kendi dezenfektan şirketinden bakanlığa fahiş fiyatla dezenfektan satıyor.

2002’de AK Parti kurulduğunda Gezi olaylarında 17-25 Aralık’ta AK Parti’nin temiz siyasetinden geriye kim kaldı? İhraç ettikleri 5 bakanın sicilini araştırsınlar ne çıktı? 5 yıldır saldırıyorlar. Ben bugün Hakkari’nin sokağında da dolaşabiliyorum Aydın’ın sokağında da dolaşabiliyorum. Nedim Yamalı benimle birlikte ihraç edildi. 15 Temmuz’da ilk direnin çağrısı yapan Selim Temurci’ydi. Meydanları boş bırakmayın diyen bendim. Şimdi herkes kahramanlık peşinde. 15 Temmuz ve 28 Şubat üzerinden korku yayanlara sesleniyorum: Bundan sonra AK Parti o kazanımları koruyamaz.

Selim bey AK Parti ihraç edene kadar partiden ayrılmadı. Ama Berat Albayrak kendi kayınpederine Cumhurbaşkanı’na bile söylemeden Twitter’dan haber vererek ayrıldı. Kendime gelen yolsuzluk dosyaları Ayhan bey’e gönderirdim bir bakın diye. İhracın tek sebebi varmış o da temiz siyaset; eyvallah. Bizi bunlarla mı korkutacaksınız. Organize suç lideri Sedat Peker’in iddia ettiği isimler AK Parti makamlarında yer alıyor. Hakkında milyar dolarlık servet olduğu iddia edilen bakanlar görevlerini sürdürüyorlar bizler ihraç edilmişiz. Siz ihraç etseniz nolur etmeseniz ne olur?

Bu parti hiç bir şahsa ait olmayacak. Bu parti gençlere aittir. Bir o dönemlere bakın ve verilen mücadeleye bakın bir de bugüne bakın. Siyasi ahlak, imar, ihale yasası çıksaydı bugün bunlar mı olurdu? Gelecek Partisini bu çetin mücadeleler üzerine kurduk. Çıkar peşinde olmadık, hiç birimiz ismimizi dağa taşa yazdırmak, hiç birimizin resmi yolsuzluk yapanlarla çıkmadı. Biz yemedik de yedirtmedik de. Asla Gelecek partisinde kamu malını ve yetim malını yiyenler ve yedirtenler olmayacak. ‘Kızım Fatıma olsa kolunu keserim’ hükmüyle bakarım olaya.

Hiç süpheniz olmasın onlar gidecek biz geleceğiz. Türkiye’de bugün kredi borcu olan 32 milyon kişi var. Enflasyon can yakıyor. Vatandaş ne olacak bu hal diyor? Orta Vadeli Program açıklıyorlar. 45 gün içerisinde Merkez Bankası ile devletin açıkladığı arasında yüzde 15 sapma var. 2001’i mazeret olarak gösteriyorlar. Biz yönetimdeyken 2016’da enflasyon yüzde 3 ‘erdeydi de şimdi niye 44’lerde? İşte ortağın Bahçeli olursa bu olur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri