Ana SayfaTürkiye2020 biterken 5 ses getiren açıklamayla iktidarın gözünden Türkiye ekonomisi!

2020 biterken 5 ses getiren açıklamayla iktidarın gözünden Türkiye ekonomisi!

Türkiye ekonomik sorunlar ile pençeleşirken, iktidar yıl boyunca pembe bir tablo çizdi. Halktan kopmakla eleştirilen iktidarın ses getiren açıklamalarından bazılarını sizler için derledik.

Türkiye, 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, kötü ekonomi yönetimi, eritilen Merkez Bankası döviz rezervleri, Kamu Özel İşbirliği projelerine ödenen korkunç bedeller ve pandeminin etkisiyle yüksek enflasyon, yüksek işsizlik, tarihi zirvesini gören döviz kurları ve yoksulluğun pençesinde zor günler geçiriyor.

Güvenilirliği tartışmalı TÜİK rakamları ile yıkımın boyutu bile rakamsal olarak bilinemezken, iktidar ve medyası yıl boyunca başka bir ülkeyi anlatıyormuşçasına pembe tablolar çizmeye devam etti.

Halktan kopmakla sıkça eleştirilen AK Parti iktidarı, 2020 boyunca yaptığı açıklamalarıyla da bu tezi destekledi. İşte 2020’ye damga vuran o açıklamalardan sizler için derlediğimiz bazıları:

1 – “KURU EKMEK BULABİLİYORLARSA AÇ DEĞİLLER”

2020’ye damga vuran şeylerin başında şüphesiz, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’in “Kuru ekmek bulabiliyorlarsa aç değiller” sözleri oldu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay’ın kürsüde “Millet aç, midesine kuru ekmek dışında bir şey girmiyor” derken AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin “O zaman aç değiller” demesi Meclis tutanaklarına da yansırken büyük tepki topladı.

2 – “YOKSULLUK TÜRKİYE İÇİN SORUN OLMAKTAN KALKTI”

Skandal bir açıklama da, “Yoksulluk Türkiye için bir sorun olmaktan kalktı” şeklindeki sözleri ile  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi.

Samsun’da bir eline “iş” diğer eline de “aş” yazarak intihar eden vatandaşa ilişkin muhalefetin sorularını görmezden geldi. Bakan Selçuk, yaptığı açıklama ile tepki toplamıştı.

3 – “TÜRKİYE EKONOMİSİ ŞAHA KALKTI”

Türkiye’de işsizlik artıyor, enflasyon zirve yapıyor, döviz ve altın fiyatları tarihi zirvesini yaşıyorken, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak, peş peşe Türkiye ekonomisinin şaha kalktığını, işsizliğin düştüğünü, yatırımların hızlandığını, Türkiye’nin emsal ülkelere göre pozitif ayrıştığını iddia ediyordu.

Albayrak olaylı bir şekilde Instagram üzerinden istifa edip kayıplara karışırken, eritilen milyarlarca dolar döviz rezervi, harcanan yedek akçeler ve tahminlerin üzerinde gerçekleşen enflasyon, miras olarak kaldı.

4 – “KEYİF ÇAYI BU. BU ÇAYI İÇ”

Partisinin 7. Olağan Kongresi için Malatya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İşsiziz, evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşa “Bu bana çok abartılı geldi. Keyif çayı bu. Bu çayı iç” demesi 2020’nin en çok konuşulan olaylarından biri oldu.

Görüntüler sosyal medyada paylaşılırken, büyük tepki topladı.

5 – “İKTİDAR DÜNYASININ CENNETİNDE İŞSİZLİK YOK, TAM İSTİHDAM VAR”

Son açıklamayı, iktidarı en iyi tanıyan isimlerden olan ve Gelecek Partisi’ni kurarak iktidara karşı en cesur muhalefeti yapan Ahmet Davutoğlu’ndan aktarıyoruz:

Gazetelerinizle, TV’lerinizle, papağana dönmüş sözde gazetecilerinizle vatandaşın dünyasından başka bir dünya icat edebilirsiniz. Koalisyon hükümetinin ortakları kendilerini bir cennette zannedebilirler. Kaldı ki, cennette zannetmekte haksız da değiller…  Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarındadır. İktidar dünyasının cennetinde işsizlik yok, tam istihdam var. Herkes bir yerde danışman, üç dört yerden maaş alabiliyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri