Ana SayfaTürkiye2020 yılında AK Parti'nin imza attığı 5 korona skandalı!

2020 yılında AK Parti’nin imza attığı 5 korona skandalı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemizi de derinden etkilerken AK Parti hükümeti, salgına sergilediği tavırla birbirinden ilginç uygulamalara imza attı. İşte AK Parti'nin salgın dönemi boyunca skandal niteliğinde hayata geçirdiği beş uygulama

Türkiye’de KOVID-19 salgınının ilk vakası 11 Mart 2020 tarihinde görüldü. İşte o tarihten bugüne AK Parti hükümetinin ve bakanların pandemi döneminde yüzüne gözüne bulaştırdığı beş skandal olay

1 – Maske Dağıtımı

4 Nisan 2020 tarihi itibariyle maske kullanımı, Bilim Kurulu tavsiyesi ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile zorunlu hale getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararı “Bugünden itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz” sözleriyle duyurdu.

Maske satış yasağı

6 Nisan 2020’deki Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaparak maske satışına kesinlikle izin verilmeyeceğini şu sözlerle belirtti: “Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz şekilde maske ulaştırmakta kararlıyız. Maske satışı kesinlikle yasaktır”

PTT’nin maske dağıtım süreci

Maske dağıtımına ilişkin açıklama ise 7 Nisan 2020 tarihinde İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun, yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda 20-65 yaş arası vatandaşlara PTT tarafından haftada 5 adet ücretsiz maske dağıtılacaktır” dedi.

Altun’un konuya ilişkin sosyal medya paylaşımı ise kayıtlarda şu şekilde yerini aldı:

Eczanelerden haftada 5 maske

Sağlık Bakanlığı ve ilgili paydaşlar tabi ki bu organizasyonun altından kalkamadı. Bu gelişmenin ardından yeni bir organizasyon ile vatandaşların cep telefonlarına kod geleceği ve bu kod ile eczanelerden kişi başı haftada bir beş adet maskeyi ücretsiz şekilde alabilecekleri duyuruldu. Çoğu vatandaşın cep telefonuna maske dağıtımına ilişkin herhangi bir mesaj gelmezken mesaj ile kod alan vatandaşlar ise birçok eczanede maske bulamadı.

10 günde 5 maske

Bu doğrultuda 9 Nisan 2020 günü İstanbul Eczacı Odası şöyle bir açıklama yaptı: Daha önce haftada 5 tane dağıtılacağı açıklanan maskelerin 10 günde bir 5’er adet eczanelerimiz aracılığıyla dağıtılacaktır.

Bu süreçte hem PTT aracılığıyla maskesi evine ulaşmayan hem de yaptığı başvuruya rağmen cep telefonlarına SMS gelmeyen binlerce vatandaşa para cezası uygulandı.

Fahrettin Koca: HES uygulaması üzerinden maske başvurusu yapılabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske krizinin büyümesinin ardından 4 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı açıklamada Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile maske başvurusu yapılabileceğini belirtti. Uygulamanın ana ekranının sol üstünde yer alan ana menünün en üst kısmında “Maske Talep Et” bölümü eklendi.

Erdoğan: Maske satışına halkımızın ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz

4 Mayıs 2020 tarihinde konuya ilişkin bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske satış yasağının kaldırıldığını duyurdu. Erdoğan, “Cerrahi maske, bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre üst fiyat belirleyerek halkımızı mağdur edecek girişimlerin önünü keseceğiz” ifadelerini kullandı.

2- Sokağa Çıkma Yasağı

Vaka sayılarının hızla artmasıyla gündeme gelen sokağa çıkma yasağı kararı, 10 Nisan 2020 Cuma günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyuruldu. Saat 00:00’da yürürlüğe girecek olan yasak, Soylu tarafından saat 22:00 sularında açıklanınca marketlerin ve fırınların önünde izdiham oldu.

Kanal B - Sokağa Çıkma Yasağı İzdihama Neden Oldu

Soylu, Twitter üzerinden istifa etti!

Sokaklarda oluşan kaotik ortam sosyal medyada ve kamuoyunda gündemin baş maddesi haline gelirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden istifa ettiğini açıkladı. Soylu, istifa metninde “Tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir”  ifadelerini kullandı.

Tele1 TV - #Tele1Susturulamaz on Twitter: "Flaş... Flaş.. Flaş... İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu istifa etti. https://t.co/ZdnauDaINS… "

İstifa Beştepe’den döndü!

12 Nisan Pazar günü saat 21:24’te istifasını “Cumhurbaşkanım beni bağışlasın” sözleriyle duyuran Soylu’nun istifası Beştepe’den döndü. İletişim Başkanlığı, iki buçuk saat sonra 23:47’de yaptığı bir açıklamayla istifanın kabul edilmediğini açıkladı.

T.C. İletişim Başkanlığı on Twitter: "İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun  istifa açıklaması hakkında… "

Davutoğlu: Kurumlar arası güven sorunu var!

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise şunları söyledi: “Süleyman Soylu ‘hata bana aittir’ dedi. Madem ki, hata kabul edilmiştir bu Sayın Cumhurbaşkanı düzeyinde de ifade edilmeli ve bir daha bu hatanın tekerrür etmeyeceğinin garantisi halka verilmelidir. Sayın İçişleri bakanı sorumluluğu üzerine alarak ama sorumluğu alırken de kriz sürecinin bizzat Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yürütüldüğünü ifade ederek aslında bir yönetim kriziyle karşı karşıya olduğumuzu ifade etmiş oldu. Türkiye’de de dünyada da böylesi bir istifa süreci ve sonrasında da bu istifanın kabul edilmediğinin ilan edilmesi bir ilktir. Kurumlar arası, makamlar arası iletişimsizlik ve güven sorunu vardır”

3- Vaka Sayıları

Türkiye’de yaşanan koronavirüs sürecine ilişkin bir kriz de vaka sayıları ile ilgili oldu. Salgının başından bu yana gerçek vaka ve ölüm sayılarının gizlendiği çeşitli çevrelerce dile getirilmiş, bilhassa Tabipler Odası bu iddiasında ısrarcı olmuştu. İlerleyen süreçte ise MHP lideri Bahçeli, Tabipler Odası’nın kapatılması gerektiğini öne sürmüştü.

Türkiye’de 26 Kasım 2020 gününe kadar sadece KOVID-19 bulgusuna rastlandıktan sonra tedavi altına alınan kişilerin sayısı vaka sayısı olarak Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanıyordu. Yani koronavirüs test sonucu pozitif çıkan kişiler bakanlıkça açıklanan tablolarda vaka olarak yer bulmuyordu. Bu da başta Tabipler Birliği’nin itirazlarına neden olurken birlikten ardı ardına ‘şeffaflık’ çağrıları gelmeye başlamıştı. Yani ‘asemptomatik’ kişiler tablo dışı tutuluyordu.

Vaka sayılarının kontrol edilemez bir hal alması ve bulaşın git gide artması üzerine Sağlık Bakanlığı geri adım atmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı, 27 Kasım tarihinden itibaren koronavirüs testi pozitif çıkan bütün hastalara ‘vaka’ olarak tabloya eklemeye başladı. Böylelikle 26 Kasım’da açıklanan tabloda vaka sayısı 6 bin 184 iken 27 Kasım tarihli tabloda vaka sayısı birden bire 29 bin 132’ye çıktı.

4- Atatürk Havalimanı’na Hastane Yapılması

Sağlık Bakanlığı, Nisan ayında bütün hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmiş ardından yoğun bakım doluluk oranının %40’larda olduğunu ve Türkiye’deki sağlık sisteminin salgınla mücadele etmek için yeterli olduğunu söylemişti.

Fakat, Mayıs ayında ilginç bir gelişme yaşandı. Yaklaşık iki yıl önce kamu taşımacılığına kapatılan Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın pistleri kırılarak prefabrik bir hastane inşa edildi. Hastaneye ise pandemi sürecinde hayatını kaybeden Prof. Dr. Murat Dilmener’in adı verildi. Hastane ‘acil durum hastanesi’ olarak 31 Mayıs 2020’de hizmete girdi.

Hastanenin ihalesini Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin inşasını da üstlenen Rönesans Holding’in alması ise tartışmaları beraberinde getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hastanenin yapım sürecine ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

5- Erdoğan’ın Sosyal Mesafe’yi Tarumar Ettiği Giresun Mitingi

Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği ‘Maske – Mesafe – Temizlik’ tedbirleri, Giresun’da Erdoğan’ın gazabına uğradı. 22 Ağustos 2020 günü kenti vuran ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği felaketin ardından afet bölgesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırsattan istifa de bir de miting yaptı. Salgının en etkili olduğu ve toplu tüm etkinliklerin iptal edildiği dönemde kent meydanında miting yapan Cumhurbaşkanı, milletin kafasına çay atmayı da ihmal etmedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri