Ana SayfaTürkiye40 yıllık Hababam efsanesine ihanet!

40 yıllık Hababam efsanesine ihanet!

Yeni Hababam Sınıfı olmuş mu? Halil Yekin Güzel bu sorunun cevabını Medya Notu için yazdı.

Mahmut Hocası, Hafize Anası, Güdük Necmi’si, Tulum Hayri’si, İnek Şaban’ı, Damat Ferit’i… Ve daha niceleri. Olmuyor işte, taklidi aslı gibi olmuyor. Zaten amaç da belli ki sinemamızın baş yapıtlarından biri olan Hababam efsanesinin devamını yapmak değil, ticari kazanç sağlamak, efsaneninde ismini alet etmek. Tabiki sonuç hüsran.

Yeni Hababam filmi tam bir fiyasko

Yeni yerli filmler yapılması, beyaz perdeye yeni yüzler katmaya çalışmak, izleyiciye keyifli zamanlar sunmaya çalışmak elbette ki güzel ve değerli. Fakat yaklaşık 2 saat zamanınızı ayırdığınız filme bir kez bile gülmez mi insan? Hadi taklidini yaptığınız filmin komedi kısmını yapamadınız bari ince bir iki mesaj verebilseydiniz. Yani tam bir fiyasko. Ayrıca böyle bir amaca Altan Erkekli’yi alet etmeseydiniz ya da daha doğrusu Altan Erkekli gibi bir isim kendini bu işe alet ettirmeseydi.

Sanırım Rıfat Ilgaz tarafından edebiyat dünyasına, Ertem Eğilmez tarafından beyaz perdeye armağan edilen Hababam Sınıfı yapıtının bu şekilde ticari kaygı ile basitleştirilmesi Türk sinemasının son dönemde neden ileri yol alamadığının da bir göstergesidir. Umarım Yeşilçam’ın yokluk içinde ama gayet fedakarca yapılan duygu dolu yapımlarını günümüz teknoloji ve imkanları ile birleştirip başarıyla çekebiliriz. Böylece tekrardan Türk sinemasının güzel günlerini görürüz.

Haber-Yorum: Halil Yekin Güzel

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz