Ana SayfaTürkiye50+1 tartışmalarının ardından Bahçeli soluğu Beştepe'de aldı! İşte o sürpriz görüşmenin detayları

50+1 tartışmalarının ardından Bahçeli soluğu Beştepe’de aldı! İşte o sürpriz görüşmenin detayları

Türkiye’yi kısa sürede etkisi altına alan 50 + 1 tartışmalarının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli sürpriz şekilde bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘yi saat 14.00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısının ardından ittifak ortağı MHP lideri Bahçeli’yi Beştepe’de ağırlayacağı duyuruldu.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerekli olan yüzde 50+1 şartı için AK Parti ve MHP cephesinden farklı açıklamalar gelmişti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50+1 konusundan hoşnut olmadığını dile getirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi Cemil Çiçek de, yüzde 50+1’in Türkiye’yi kaosa sürükleyeceğini savunmuştu.

Bahçeli ise, yüzde 50+1 eleştirilerine Çiçek’in ifadeleri üzerinden tepki göstererek, “Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Yüzde 50+1, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin mihveridir” demişti.

Erdoğan da, Meclis’te bir gazetecinin “Siyasette yüzde 50+1 tartışması var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerekli olan çoğunluk yüzde 50+1 sizce değişmeli mi?” sorusu üzerine, “Bunların hepsi maalesef yalan dolan, bu tür şeyler. Bu konularla, özellikle Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur. Parlamento bu konuda bir değişikliğe giderse parlamento değişikliğe gider, adımı da ona göre atılır. Parlamento daha önce Anayasa ile ilgili bu konuda bir karar verdi. Yeni bir karar verir mi vermez mi? Onu da görürüz” dedi.

Kim ne demişti?

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek, yüzde 50+1 formülüyle ilgili olarak “Anayasa toplantısında 50 +1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum. Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak” demişti.

BAHÇELİ: DİLİNİZİN ALTINDA SAKLADIĞINIZI ÇIKARIN

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cemil Çiçek’in sözlerine bugünkü grup toplantısında yanıt vererek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milli bekanın güvencesi, milli birlik ve dayanışmanın sırrıdır. Bu sistemin meşruiyet sistemi yüzde 50+1’dir. Bu itibarla yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya model olacak bir şeklidir” diyen Bahçeli “Cemil Çiçek’in sözlerinin tahrip gücü yüksektir. Sayın Cemil Çiçek sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Buradan nereye ulaşmaya, kimlere şirin gözükmeye çalışıyorsunuz?” ifadelerini kullanmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri