Ana SayfaTürkiye6 Ağustos 2020 KDV indirimi Resmi Gazete ile netleşti

6 Ağustos 2020 KDV indirimi Resmi Gazete ile netleşti

Merakla beklenen KDV indirimi 6 Ağustos tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.

Uzun süredir konuşulan indirim gerçekleşti. Resmi Gazete KDV indirimi haberinin detaylı akılda yer eden sorulara yanıt veriyor.

6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete yayınlandı. Resmi Gazete’de dikkat çeken detaylar arasında KDV oranlarındaki indirim ve kira stopajı oldu. Koronavirüs teebirleri kapsamında yıl sonuna kadar KDV indirimi uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan KDV indirimi

Resmi Gazete 6 Ağustos 2020! 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete yayınlandı. Resmi Gazete’de dikkat çeken detaylar arasında KDV oranlarındaki indirim ve kira stopajı oldu. Koronavirüs teebirleri kapsamında yıl sonuna kadar KDV indirimi uygulanacak. İşte 6 Ağustos tarihli Resmi Gazete…

Resmi Gazete’nin 6 Ağustos 2020 tarihli yayınında KDV oranlarındaki indirim ve kira stopajı gözlerden kaçmadı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KDV indirimi Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Yapılan yeni düzenleme sonrasında yüzde 18 olan KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 8’e kadar indirilirken turizm bağlantılı sektörlerde ise bu indirimin yüzde 1 olarak uygulanacağı ifade edildi. KDV indirimi uygulamasına 2020 sonuna kadar devam edilecek.

KDV indirimi hangi hizmetler için geçerli?

KDV indirimiyle yüzde 18 olan oran, yıl sonuna yüzde 8’e indirildi. İndirimin geçerli olduğu sektörler ve iş kolları, iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri olarak belirlendi.

Söz konusu vergi indiriminden, malzemeleri hariç aşağıdaki faaliyetler de yararlanacak:

“Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı, evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı, mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı, müzik aletlerinin bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı, hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri.”

Ayrıca, genel orana tabi yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), yolcu taşımacılığı hizmetleri, genel orana tabi süs bitkileri ile çiçek teslimleri de KDV indiriminden faydalanacak.

Ancak bu hizmetlerle beraber sunulan malzemeler indirim kapsamında yer almayacak. Malzemeler hangi orana tabi ise o orandan vergilendirilmeye devam edecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri