Ana SayfaTürkiye70'li yıllarda doğan Barış ve Sinem çifti, 90'larda doğmuş olsaydı onları iş...

70’li yıllarda doğan Barış ve Sinem çifti, 90’larda doğmuş olsaydı onları iş yaşamında neler beklerdi? Yine ev ve araba sahibi olma şansları olur muydu? Kerim Rota’dan ses getiren yazı

Finans Uzmanı Kerim Rota, Paraanaliz’de ses getiren bir yazı kaleme aldı

Gelecek Partili Finans Uzmanı Kerim Rota, Paraanaliz’de 1970’li yıllarda doğan Barış ve Sinem çiftinin iş ve ekonomik öyküsünü anlattı ve çiftin 1990’lı yıllarda doğmuş olsa yaşayacaklarını kurgulayarak Türkiye’nin dünü ve bugününü ekonomik olarak kıyasladı.

Kerim Rota’nın, “Barış ve Sinem’in orta direk olma hayali” başlıklı yazısı şu şekilde:

1974 doğumlu Sinem, Anadolu lisesini bitirdi. 1992 yılında girdiği üniversite sınavında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birinin Ekonomi bölümünü kazandı. Sinem mezuniyeti sonrası 1996 yılı Ekim ayında uluslararası bir şirketin pazarlama departmanında işe başladı. Başlangıç maaşı 65 Milyon TL net idi. O dönemde asgari ücret net 11,4 Milyon TL idi. İlk maaşı asgari ücretin 6 katına denk geliyordu.

1972 doğumlu Barış ise Fen lisesinden mezun olduktan sonra 1990 yılında 900.000 öğrencinin yarıştığı Üniversite sınavında başarılı olarak yine Türkiye’nin önde gelen bir üniversitesinde mühendislik bölümünü kazandı. Mezuniyet sonrası yüksek lisans yaptı. Askerliğini tamamlayıp 1997 yılı Ağustos ayında bir GSM şirketinde yazılım mühendisi olarak işe başladı. İşe başlama maaşı 175 Milyon TL net idi. O sırada asgari ücret net 24 Milyon TL idi. Onun ilk maaşı da asgari ücretin 7 katına denk geliyordu.

Her iki gencin işe girişi arasındaki sadece 10 ayda asgari ücretin ve işe giriş maaşlarının %100’den fazla arttığı dikkatinizi çekmiştir. Bunun nedeni o yıllarda neredeyse %100’lere varan enflasyondu. O dönemlerde çalışanların maaş artışları reel ücretler çok erimesin diye altı ayda bir yapılırdı. Barış ve Sinem’in öğrencilikleri ve kariyerlerinin ilk yıllarında Türkiye’nin evlere şenlik enflasyon görünümü aşağıdaki gibiydi.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri