Ana SayfaTürkiye800 yıllık köprüye kepçeli restorasyona Sema Silkin'den tepki

800 yıllık köprüye kepçeli restorasyona Sema Silkin’den tepki

Sivas'ın Divriği ilçesinde bulunan Kız Köprüsü'nde kepçeyle çalışma yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Arkeolog Nezih Başgelen, Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu’nun sosyal medya hesabında, yapılan tahribata ait fotoğrafları paylaşarak “Tarihi bir cinayete daha neden olmamak için acilen buradaki restorasyon işlerinin durdurulmasını platform olarak kamuoyuna ve yetkililere duyurmayı bir görev biliriz” ifadelerini kullanarak skandalı duyurmuştu.

Başgelen, tarihi köprüde kepçeyle yapılan restorasyon çalışmalarına ait fotoğrafları paylaşarak, şunları yazdı: “Divriği yakınlarındaki tarihi Kız Köprüsü’nde restorasyon çalışmaları üzerine kepçe çıkarılarak başlanmış. Divriği’yi Ziniski-Sincan-Yağbasan-Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için Çaltı suyu üstüne inşa ettirilen bu tarihi köprü bölgenin önemli bir kültürel mirası.” ifadeleriyle restorasyonu sert bir dille eleştirdi.

Bir tepki de Sema Silkin’den

Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin de iş makineleriyle tarihi köprüye girilmesine kişisel Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Silkin, “Hangi tarihi eserimize ihaneti gündeme getireceğimize, Hangi restorasyon çalışmasına karşı çıkacağımıza, Hangi müteahhidin iş makinesiyle tarihi yok edişine isyan edeceğimize, ŞAŞIRDIK” ifadelerini kullanarak tarihi köprüye verilen zararı eleştirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri