Ana SayfaTürkiyeAK Parti'den bir garip açıklama: Cumhurbaşkanımız siyasi ömrünü azaltmış olur

AK Parti’den bir garip açıklama: Cumhurbaşkanımız siyasi ömrünü azaltmış olur

Seçim işlerinden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan tartışma yaratan açıklamalar geldi. Erken seçim ihtimalini değerlendiren Yavuz, “Seçime gidilmesi halinde Sayın Cumhurbaşkanımız kendi siyasi hayatını, siyasi ömrünü de bir anlamda azaltmış oluyor” dedi.

İstanbul seçimlerinde “Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey oldu” diyerek siyasi tarihe adını yazdıran AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, DHA’ya açıklamalarda bulundu.

Muhalefetin erken seçim iddialarını değerlendiren Yavuz, “Muhalefet hep seçimden sonra erken seçimi seslendirmiş. Hep ‘erken seçim yapalım’ diye yaygara koparmış. Bu sefer de böyle oluyor değişen bir şey yok. Zaten Türkiye’de her şey değişti; ama muhalefet yapma biçimi hiç değişmedi. Yani bugüne kadar 20 yıldır girilen bütün seçimleri kaybeden bir muhalefet var. Özellikle CHP’yi kastederek söylüyorum. Her seferinde seçimi kaybetmiş Muharrem İnce’nin dediği gibi ‘yenmiş de yenmiş, yenmiş de yenmiş’ ama buna rağmen CHP yine ‘erken seçim’ demiş de demiş, demiş de demiş. Peki erken seçimin şartları var mı Türkiye’de? Yok” dedi.

Cumhurbaşkanımız siyasi ömrünü azaltmış olur

Seçim kararının Meclis’te 360 milletvekili veya Cumhurbaşkanı tarafından alınabileceğini ama hem Millet İttifakı’nın hem de Cumhur İttifakı’nın bu çoğunluğa sahip olmadığını vurgulayan Yavuz şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı neden seçim kararı alsın? Böyle bir hakkı var da niye alsın? Zaten şu anki görüntüye göre yine seçim olsa Cumhur İttifakı’nın destekleyeceği aday yani Cumhurbaşkanı’mız Sayın Tayyip Erdoğan yine yürütmenin başı olacak. Anketler bunu gösteriyor. Yani herhangi bir anket var mı böyle yüzde 50’ye yaklaşan; Cumhurbaşkanı’mızdan başka bir adayın ortaya çıktığını biri iddia edebiliyor mu? Edebiliyorsa onu da ortaya koysun. Manzara böyleyken neden biz yeniden bir seçim kargaşasının içerisine Türkiye’yi sokalım? Kaldı ki seçime gidilmesi halinde Sayın Cumhurbaşkanı’mız kendi siyasi hayatını, siyasi ömrünü de bir anlamda azaltmış oluyor. Demek ki nereden bakarsanız bakın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da seçim kararı alması asla kata muhtemel gözükmüyor.”

Çaktırmadan çalışıyoruz mesajı

AK Partili Yavuz, kendilerinin attığı her adımın muhalefet tarafından seçim hazırlığı olarak yorumlandığını belirterek, “Seçim görevlilerimizle sandık görevlilerimizle seçim kurulu görevlilerimizle sürekli çalışıyoruz bugünlerde; ama bunu yaparken elimizden geldiği kadar ortaya çıkartmadan, çaktırmadan yapıyoruz. Neden biliyor musunuz? Ne yaparsanız hemen onu sanki erken seçim için yapılıyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu algının oluşmasını biz istemiyoruz” dedi.

Yüzde 50+1 vurgusu

‘Siyasi Partiler Kanunu’ ve seçim kanunlarında yapılması planlanan değişiklik hakkında da değerlendirmede bulunan Yavuz, seçim kanunu değişikliğinin uygulanabilmesi için seçimden en az 1 yıl önce bunun çıkarılması gerektiğini söyledi. 2023 Haziran’da yapılacak seçimler için değişikliğin 2022 Haziran’ına kadar tamamlanması gerektiğini belirten Yavuz, “Benim kişisel kanaatim gelecek yılın başında bu değişiklikler yapılır diye düşünüyorum” dedi. Cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan yüzde 50 üzeri oy alma yeterliliğinin değiştirileceği yönündeki iddiaları da değerlendiren Yavuz, “50 artı 1 milletin hayrınadır, Türkiye’nin hayrınadır. Bunda bir esnetme söz konusu değildir. Bugüne kadar aklımızdan da böyle bir şey geçmedi. Hele Sayın Cumhurbaşkanı’mız bunun zaten açılmasına müsamaha göstermez. O zaman kurgulanmış olan 50 artı 1’den geriye gitmek mümkün değil. Bizim böyle bir düşüncemiz yok, zaten Sayın Cumhurbaşkanı’mız da buna müsaade etmezler” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri