Ana SayfaTürkiyeAA muhabiri Serdar Açıl: Gazeteci kimliğinden ödün vermemeli

AA muhabiri Serdar Açıl: Gazeteci kimliğinden ödün vermemeli

Serdar Açıl, Anadolu Ajansı (AA) Ankara Adliyesi muhabiri. Deneyimli polis-adliye muhabiri Açıl, yaşadığı zorlukları ve mesleğin inceliklerini anlatırken iyi bir polis-adliye muhabirinin yolunun iyi bir insan olmaktan geçtiğini söyledi. Atatürk Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Metin Ürenli’nin özel röportajı…

Anadolu Ajansı muhabiri Serdar Açıl, muhabirlerin girişimci, sabırlı ve bir hukukçu kadar bilgi sahibi olmaları gerektiğini söyledi.

Serdar Açıl: Tarafsızlık bir gazetecinin en büyük prensibidir

“Kamunun haber alma özgürlüğünün yanı sıra, hem sanık hem de mağdurların hukuki haklarını gözetlemelisin. Diğer alanlar gibi polis ve adliye muhabirliğinde de tarafsızlık en büyük prensibin olmalı. Bu alanda muhabirlerinin mesaisi olmaz. Gündemi sarsacak olaylar, sanki kuralmış gibi senin en zayıf olduğun anda meydana gelir. O nedenle her zaman dikkatli olmalısın. Meslek körlüğü bu alanda seni hataya iter. Muhabirin kendini polis ve savcı yerine koyması da kişiyi hataya sevk eden başka etken. Polis ve adliye muhabirleri bilgiyi birkaç kaynaktan doğrulamak zorundadır. Taraflar seni kullanmak isteyecektir” diyen deneyimli muhabir, olayı tek taraftan dinleyip haber yapmanın bu alanda asla kabul edilemeyecek bir tutum olduğunu ifade etti.

Açıl, haber kaynağı ifadesini hiç sevmediğini ve bireyin asgari düzeyde insan olarak ele alınması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karşınızdaki kişiyle ilişkiniz, sizi olayın diğer taraflarını dinlemekten asla alıkoymamalı. Şüphe temel motivasyonunuz olmalı. Duyumlardan çok, mümkün olduğu kadar belgelerle çalışmak sizi doğruya götürür. Gazeteci kimliğinizden verdiğiniz en küçük ödün, beraberinde başka tavizleri de getirir. Attığınız her adımı, yazdığınız her cümleyi sorgulamanız, yaptığınız işe saygınızın gereğidir.”

Serdar Açıl: İnsanların kaçarak uzaklaştığı yere siz koşarak gitmek zorundasınız

Polis-adliye muhabirliğinin zorluklarına da değinen Serdar Açıl, “İnsanların kaçarak uzaklaştığı yere siz koşarak gitmek zorundasınız. Alanda sizi nelerin beklediğini bilemezsiniz. Mesleğin sorunları şunlardır diye saymak, alanda bulmanın zorluklarını anlatmak bu nedenle oldukça zor. Polis adliye muhabirleri öncelikle stresle başa çıkabilmeyi bilmeli.” ifadelerini kullandı.

Polis-Adliye muhabirliğinin diğer muhabirlik alanlarından pek farkı olmadığını, temelde aynı işi yaptıklarını ifade eden Açıl, “Basketbolda son şutu kullanmak gibi, iyi bir muhabir kritik anda topu alır ve potaya sokar. Polis adliye muhabirliğinde de bu durum böyle.” diye konuştu.

Serdar Açıl, muhabirin  ‘vicdanına’ ve ‘meslek ilkelerine’ karşı sorumlu olması gerektiği görüşünde. Bu iki ilkeden asla taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan deneyimli muhabir, “Her meslekte olduğu gibi gazetecilikte de etik değerler ve bu değerlere bağlılık çok önemli. Her şeyden önce doğruluk ve tarafsızlıktan taviz verilmemeli. Aksi takdirde yaptığınız işin adı gazetecilik olmaz.” dedi.

Haber ve fotoğraf: Metin Ürenli

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz