Ana SayfaTürkiyeAbbas Güçlü: Asosyal gençler yetiştiriyoruz

Abbas Güçlü: Asosyal gençler yetiştiriyoruz

Milliyet yazarı Abbas Güçlü, Türkiye’deki eğitim sisteminin gençlere katkı sağlamadığını tam tersine gençleri sosyalleştirmek yerine asosyal bireyler oluşturduğu vurguladı. Güçlü eğitim sisteminin sınavlardan ibaret olmadığını anlatan bir yazı kaleme aldı.

Milliyet’ten Abbas Güçlü, “ Eğitim = Sınav Demek Değildir “ başlıklı yazısında sınavı odak alan eğitim sistemi yüzünden, estetik değerlerden yoksun, spor ve sanatsal faaliyetlerden uzak, yaşamdan kopuk asosyal bireylerin yetiştirildiğini vurguladı. Güçlü, kimsenin bu durumdan memnun olmadığını ancak bir çözüm yoluna da gidilmediğini belirtirken, geleceğin mimarları olan gençleri güçlü bireyler haline getirmek için bu vahim duruma dur denilmesi gerektiğini de söyledi. Güçlü’ye göre okullarda Beden eğitimi, Müzik ve Resim dersleri artık yok denilecek kadar az durumda. Güçlü, MEB’in ve YÖK’ün sınav sorununu çözmediği ve ÖSYM’nin kapısına kilit vurulmadığı sürece bu durumdan kurtulmanın pek mümkün olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Abbas Güçlü’nün yazısından bir bölüm şu şekilde:

Sınav odaklı eğitim yüzünden, estetik değerlerden yoksun, sporla, sanatla yoğrulmayan, yaşamdan kopuk asosyal gençler yetiştiriyoruz.

Peki, bu durumdan memnun olan birisi var mı? Evet demek mümkün değil! Ama nedense, bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Daha da vahimi, ne dur diyen var ne de geleceği düşünen. Oysa gençlerimiz ne kadar güçlüyse, biz de o kadar güçlüyüz!..

Beden Eğitimi, Müzik, Resim dersleri artık yok gibi.

Okulların çoğunda tamam tesis yok ama her türlü altyapısı olan okullarda bile, bu derslerde, sınavlara hazırlık eğitimi yapılıyor ve bunu da bir marifetmiş gibi anlatıyorlar.

MEB ve YÖK sınav sorununu çözmediği, ÖSYM’nin kapısına kilit vurulacak noktaya gelinmediği sürece eğitimde taşlar yerli yerine oturmaz. Oturmadığı sürece de mutlu ve üretken bir nesil yetiştirmemiz mümkün değil!

Dünya, Hayal Okulları kurup, çocuklarının yaratıcılıklarını geliştirmeye ve onları çok yönlü yetiştirmeye çalışırken, bizim, gençlerimizi, sınav odaklı eğitimin köleleri haline getirmemizin gerekçelerini anlamak mümkün değil!..

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz