Ana SayfaDünyaABD Büyükelçiliği boşaltılıyor! Taliban Kabil'de

ABD Büyükelçiliği boşaltılıyor! Taliban Kabil’de

Amerikan'ın terk ettiği Afganistan'da çok daha geniş alanlara yayılma fırsatı bulan Taliban'ın Kabil'e girdiği öğrenildi.

Amerikan’ın terk ettiği Afganistan’da çok daha geniş alanlara yayılma fırsatı bulan Taliban’ın Kabil’e girdiği öğrenildi.

Afganistan’da ilerleyişini sürdüren Taliban, Kabil’e girdi. Taliban yetkilisi Kabil’den çıkmak isteyenlere güvenli çıkış hakkı verileceğini açıklarken, Taliban Sözcüsü Mücahid, başkent Kabil’in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı ise Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşların Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçmesi çağrısında bulundu.

Taliban, Afganistan’daki ilerleyişini günden güne hızlandırırken bu sabah itibarıyla ise Kabil’e girdi. Önceki günlerde Afganistan’ın büyük vilayetlerini ele geçiren Taliban, uluslararası yetkililerin tahminlerinin aksine çok daha kısa bir sürede Kabil’i ele geçirmek için harekete geçti.

ABD Büyükelçiliği terk ediyor

ABD ordusu 20 yılın ardından Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye ediyor.
Kabil’in en önemli bölgelerinden Cadde-i Mesut bölgesinde bulunan elçilik, helikopterlerle tahliye edilmeye devam ediyor.

Güvenli çıkış açıklaması

Taliban yetkilisi yaptığı açıklamada “Kabil’den çıkmak isteyen herkese güvenli çıkış hakkı vereceğiz. Kadınlardan güvenli yere geçmelerini talep ediyoruz. Savaşçılarımıza, şiddete başvurmamaları yönünde talimat verdik” dedi.

Taliban’dan yapılan açıklamada ise başkent Kabil’in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği duyuruldu. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

Afganistan’daki Türklere çağrı

Taliban’ın Kabil’e girmesi sonrası Türkiye Dışişleri Bakanlığı, açıklama yaparak Afganistan’daki Türk vatandaşlarına çağrıda bulundu. Bakanlık,

Afganistan’dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu.
Elçiliğin numarası “+93 79 782 82 83” olarak paylaşıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri