Ana SayfaDünyaABD iş dünyası diken üstünde: Çin ile ilişkiler çok mühim

ABD iş dünyası diken üstünde: Çin ile ilişkiler çok mühim

ABD’nin eski başkanlarından Jimmy Carter’ın katıldığı programda ABD’nin Çin ile olan ekonomik ilişkileri irdelendi. Carter’a göre ABD ile Çin’in birbirine ihtiyaçları var.

ABD eski Başkanı Jimmy Carter ve dünya sigortacılık devi Amerika Uluslararası Grubu’nun eski başkanı Maurice Greenberg, ABD ve Çin’in birbirine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Dün düzenlenen ABD-Çin Ticaret Odası’nın yıllık akşam yemeğine Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai ile ABD’li siyaset ve ticaret dünyasından 450 temsilci katıldı.

Greenberg, etkinlikte verdiği demeçte, “Geleceğe güvenle bakıyorum.” diyerek ABD-Çin ilişkilerinde görülen dalgalanmalara rağmen, gelişme eğiliminin en nihayetinde zorlukları yeneceğine işaret etti.

Carter: Çin ile ikili ilişkiler geliştirilmeli

ABD eski Başkanı Jimmy Carter etkinliğe gönderdiği tebrik mesajında, dönemin Çin lideri Deng Xiaoping ile iki taraf arasında diplomatik ilişkilerin kurulması üzerine yaptığı müzakerelerde birçok engelin üstesinden gelerek mutabakata varabileceklerini söylediğini belirtti. Şu an ikili ilişkilerin daha önce görülmemiş sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Carter, ekonomi, eğitim ve kültür alanlarındaki temasların yoğunlaştırılarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Merkezi New York’ta bulunan ABD-Çin Ticaret Odası, ülkede Çinli işletmeleri temsil eden en büyük kar amacı gütmeyen kuruluş konumunda. Edinilen bilgilere göre, Oda tarafından şimdiye kadar bin beş yüz Çinli ve ABD’li işletmeye hizmet sağlandı. Hâlihazırda Ticaret Odası’nın Çinli üyelerinin ABD’de toplam 120 milyar dolarlık yatırım yaptığı ve 200 binden fazla kişiye istihdam yarattığı bildirildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz