Ana SayfaTürkiyeABD Türkiye'ye F-16'ları verecek mi? Erdoğan emin değil

ABD Türkiye’ye F-16’ları verecek mi? Erdoğan emin değil

Türkiye’nin F-35 uçakları projesinden iradesi dışında çıkarılmasının ardından AK Parti hükümeti hava savunma sistemlerinde yeniden yüzünü F-16’lara dönmüştü. ABD’den alınacak yüksek miktardaki F-16 savaş jetinin akibeti hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 zirvesinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ardından Nuvola Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

-Üye ülkeler olarak çok sayıda toplantı gerçekleştirdik. Bakanlık düzeyinde gerçekleştirilen toplantılara aktif olarak katıldık. G20 Zirvesi’ni tamamlamış bulunuyoruz.

-Küresel ekonomi, 2021 yılında toparlanmaya başlasa da ekonomilerimiz halen ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyor. Küresel finans sisteminin kontrolünü elinde bulunduran kuruluşlar, hiçbir makul ekonomik gerekçesi olmayan siyasi amaçlı manipülasyonlara alet olmamalı.

-“Bir tarafta 100 milyonlarca insan daha ilk doz aşıya dahi ulaşamazken diğer tarafta turizm amaçlı uzay seyahatleri için 100 milyonlarca dolar harcanabiliyor. Bir tarafta yoksulluğun olduğu diğer tarafta lüksün ve şatafatın hüküm sürdüğü bu adaletsiz düzenin daha fazla devam etmesi mümkün değildir”

-Çevreyi en fazla kirleten ülkelerin düzensiz göçle mücadeleye harcadığı miktar, iklim değişikliğiyle mücadeleye ayırdıklarından 2 kat fazla, bu utanç verici”

– “3 milyon 600 bini Suriye’deki savaştan kaçan olmak üzere 5 milyona yakın yerlerinden edilmiş insana ev sahipliği yapıyoruz. Afganistan kaynaklı göçü en fazla hisseden ülkelerden biriyiz”

-“(ABD Başkanı Biden ile görüşme) Suriye’de bulunan terör örgütleri PKK/PYD’nin Amerika’dan aldıkları destekler konusunda kendilerine üzüntümüzü ilettik.”

-“(ABD’nin terör örgütlerine silah desteği) Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir.”

-“Yeni F-16’lar verilmesi konusunda Biden’ı olumlu gördüm”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri