Ana SayfaTürkiyeABD'den Çin'e Uygurlu girişimciyi serbest bırakma çağrısı!

ABD’den Çin’e Uygurlu girişimciyi serbest bırakma çağrısı!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Doğu Türkistan’da 5 yıl önce tutuklanan Uygur girişimci Ekpar Asat'ın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ekpar Asat’ın 5 yıl önce haksız şekilde tutuklandığını belirterek, “O da Sincan’da tutuklanan, hapse atılan ve ortadan kaybolan milyonlarca Uygur veya diğer azınlık mensuplarından biri. Çoğu toplama kamplarında tutuluyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ni onu (Asat) ve haksız yere gözaltına alınan diğerlerini serbest bırakmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 

2016 YILINDA ORTADAN KAYBOLMUŞTU

Asat, ABD Dışişleri Bakanlığının, 2016’da düzenlediği Uluslararası Liderlik Programına katıldıktan sonra Çin’e dönmüş, daha sonra da ortadan kaybolmuştu. Asat’ın daha sonra tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Asat’ın kız kardeşi Reyhan Asat, Haziran 2020’de eğitim gördüğü Harvard Üniversitesinde kardeşi için kampanya başlatmıştı. Üniversiteden mezun 80 hukukçu, ABD ve Çin hükümetine Asat’ın serbest bırakılması için mektup yazmıştı.

Hukukçular ayrıca ABD Kongresinden Asat’ın tutuklanmasında rol alan Çinli yetkililere yaptırım uygulanması için yasa çıkartılması talebinde bulunmuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri