Ana SayfaTürkiyeABD'nin 'Demokrasi Zirvesi'nde Türkiye, Afganistan, Rusya ve Çin yok

ABD’nin ‘Demokrasi Zirvesi’nde Türkiye, Afganistan, Rusya ve Çin yok

Amerika’da düzenleneceği günler öncesinden belli olan ‘demokrasi zirvesi’nin tarihi netleşti. Ancak zirvede Türkiye yok. Pandemi nedeniyle ABD Başkanı Joe Biden’ın online düzenleyeceği demokrasi zirvesine Türkiye’nin davet edilmemesi kafalarda soru işaretleri yarattı.

ABD Başkanı Biden’ın, 9-10 Aralık tarihlerinde Washington’da düzenleyeceği Global Demokrasi Zirvesi’ne, ABD’nin NATO müttefiklerinden olan Türkiye’nin çağrılmadığı ortaya çıktı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, seçimlerden önce yapacağını vaat ettiği Global Demokrasi Zirvesi, 9-10 Aralık tarihlerinde Washington’da düzenlenecek. Katılacak ülkeler şunlar:

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada zirvenin üç ana başlık etrafında tartışılacağı bildirildi. Bu başlıklar otoriterliğe karşı demokrasiyi savunmak, yolsuzlukları tespit edip onlarla mücadele etmek ve insan haklarını savunmak olarak belirlendi.

Türkiye yok

Dünyada demokrasilerin ve temel hakların güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen bu zirveye, ABD’nin NATO müttefiklerinden olan Türkiye’nin davet edilmediği ortaya çıktı.

Henüz kesinleşmemiş 106 ülkenin yer aldığı listede Angola, Gana gibi ülkeler yer alırken, Türkiye ve Macaristan’ın yanı sıra İran, Rusya, Çin ve Afganistan gibi ülkeler de bulunmuyor.

Demokrasi Zirvesi’nde liderlerin, otoriter hükümetlerin baskılarına karşı internetin erişilebilir olmasını, veri güvenliği, siber güvenlik ve teknoloji platformlarına yönelik regülasyon konusunda iş birliği yapma gibi konuların da ele alınması bekleniyor.

Rusya’dan kınama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yakın tarihli bir röportajda ABD’yi sözde “Demokrasi Zirvesi” için kınadı.

Rossiya-24 TV kanalına konuşan Lavrov, “‘Demokrasi Zirvesi’ insanları ve ülkeleri demokratik ve demokratik olmayanlar olarak sınıflandırma amacını güdüyor” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,690TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri