Ana SayfaDünyaABD'nin ilk siyahi Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın ardından

ABD’nin ilk siyahi Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın ardından

Ortadoğu’yu kökten değiştiren Irak Savaşı’na gönülsüzce evet diyen Colin Powell 84 yaşında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Amerika’nın ilk siyahi Genelkurmay Başkanı ve yine tarihin ilk siyahi Dışişleri Bakanı olan Powell halefi Condoleezza Rice ile birlikte ABD tarihinin en yüksek rütbeli Afrikalı Amerikalılarıydı.

Colin Powell kimdir? Hayatı ve en büyük yanlışı

ABD’nin dış ve ulusal güvenlik politikasının şekillenmesinde hükümette ve orduda bir dizi üst düzey görevde bulunan ilk Afrika kökenli Amerikalı olarak önemli bir rol oynayan eski Dışişleri Bakanı Colin Powell, COVID-19’dan hayatını kaybetti. Colin Powell’ın gerde bıraktığı Amerikan mirasına birlikte göz atalım.

Ailesi Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, aşıları tam olan Powell’ın, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nde tedavisinin ardından Pazartesi sabahı hayatını kaybettiğini açıklandı . Powell ailesi, “Dikkat çekici ve sevgi dolu bir koca, baba, büyükbaba ve büyük bir Amerikalıyı kaybettik” diye yazdı. 

Yedek Subayların Eğitim Birlikleri’nde (ROTC) başlayan kamu hizmetindeki elli yılı boyunca Powell, dört yıldızlı bir general haline geldi ve 1980’lerin sonlarında ABD Başkanı Ronald Reagan’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yaptı. 

George H.W. Bush yönetimindeki Genelkurmay Başkanlığı, onu şimdiye kadar bu göreve atanan en genç subay haline getirdi. Yükselişi diğer siyah subaylara ilham kaynağı oldu. Pentagon’un en üst görevini üstlenen ilk siyahi Amerikalı olan  Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pazartesi günü Gürcistan’da denizaşırı seyahat ederken gazetecilere “Açıkçası Colin Powell’ın yerini almak mümkün değil” deri.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü yaptığı açıklamada Powell’ı dünya olaylarını eşsiz bir şekilde anlayan, olağanüstü bir lider olarak nitelendirdi. Blinken, “Sekreter Powell, basit ve eksiksiz bir liderdi” dedi. 

Powell, 2003 yılında Birleşmiş Milletler’de hatalı ve çarpık istihbarata dayanan konuşmasında, Bush yönetiminin Irak Savaşı’nı dünyaya satma çabalarının yüzü haline geldi kendisi pek istememiş olsa da. ABD ordusunun gücünü kullanma konusundaki çekinceleri nedeniyle “gönülsüz savaşçı” olarak tanınan Powell ardından karmaşık bir miras bırakıyor.

İki tur görev yaptığı Vietnam’da her defasında yaralandı. Birinde bubi buzağıyla diğerinde genç bir subay olarak bir helikopter kazasında. Her ikisinden de sağ kurtulmuş olsa da Vietnam Savaşı’nda Amerikan liderliğinin başarısızlıkları bir hayalet gibi peşini bırakmadı. 

Powell, 1990’ların başında ABD dış politikasını pahalı kara savaşlarından uzaklaştırmaya çalıştı. “1962’de Vietnam’a bir ilke ve inanç temeli üzerinde durarak gitmiştim. Ve bu temelin yalanlar ve kendini kandırmayla aşındırıldığını izlemiştim,” diye yazdı Powell, 1995 tarihli hatırası My American Journey’de

Powell, Vietnam’da savaşın en acımasız bölümlerinden biri olan, 1968’de 500’den fazla silahsız Vietnamlı sivilin katledildiği My Lai katliamından sorumlu birimde görev yaptı. Powell, birliğe katliamdan sonra katıldı.

Savaşa gitmeden önce ezici ABD saldırı yeteneklerine ve güçlü kamu onayına dayanan askeri destek hakkında bir adını taşıyan Powell Doktrini’ni formüle etti. Bu doktrin, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1991’in başlarında Irak diktatörü Saddam Hüseyin’in işgal güçlerini Kuveyt’ten sürdüğü 100 saatlik Çöl Fırtınası Operasyonu’na temel taş olarak hizmet etti.

ABD’nin Bosna’ da dökülen kanı durdurmak için askeri müdahalesini geciktirdiği Clinton yönetimine Genelkurmay Başkanı olarak hizmet etmeye devam etti. 

Powell, anılarında, yönetim içindeki “istenmeyen” mesajının, ABD’nin siyasi hedefi netleşene kadar bölgeye Amerikan birliklerinin sevk edilemeyeceği şeklinde olduğunu hatırlattı. “Eğer kullanamayacaksak, her zaman bahsettiğimiz bu muhteşem orduya sahip olmanın ne anlamı var?” Powell için Amerikan askerleri, bir tür küresel oyun tahtası üzerinde hareket ettirilecek oyuncak askerler değildi.

1993’te ordudan emekli olduktan sonra Powell, 1996’da Cumhuriyetçi başkan adaylığı için aday olma fikriyle kısa bir süre flört etti. Daha sonra 2000 yılında George W. Bush tarafından dışişleri bakanı seçildi ve ABD’nin en üst düzey diplomatı olan ilk Afrikalı Amerikalısı oldu. ABD işgalinin felaket olacağı korkusuyla Bush yönetimi içinde Irak Savaşı’na karşı en etkili iç muhaliflerden biri oldu ve Saddam Hüseyin’in çöküşünden sonra ülkeyi elinde tutmanın zorlukları konusunda uyarıda bulundu.

Powell, muhalefetine rağmen, Bush yönetiminin savaşa girme baskısının yüzü oldu ve 2003’te Birleşmiş Milletler’e işgal için bir sunum yaptı. Powell, Güvenlik Konseyi’ne Saddam’ın hala kimyasal ve biyolojik silahlara sahip olduğunu iddia ederken sunumunun “gerçeklere ve sağlam istihbarata dayalı sonuçlara” dayandığını söyledi. Ancak bir saatten fazla süren sunumun hatalı istihbarata dayandığı ortaya çıktı.

Ona göre Afganistan’da asker bırakmak yapılacak doğru şey olsa da bu aynı zamanda ABD Başkanı için de üzücü bir miras demekti.

Powell, Bush’a askeri harekat için onay verdi. ABD’nin sınırlı bir askeri katılımla ülkeyi elinde tutmakta zorlanacağı korkusu sonunda bir kehanet halini aldı. 

Amerikan başkanının USS Abraham Lincoln uçağında “Görev tamamlandı” ilan etmesinin ardından Irak’da isyan filizlenmeye başlamadı. kehanet haline geldi. Abraham Lincoln uçak gemisi. “Askerler harika bir iş çıkardılar. Ama sonra savaşın gerçekten bitmediğini yeni bir aşamanın başladığını anlayamadık. Ve buna hazır değildik yeterince iyi cevap veremedik. İşler çok çok kötü gitti” diye konuştu 2008 yılında CNN’teki bir yayında. 

Powell daha sonra BM sunumunu geçmişinde bir “leke” ve “büyük bir istihbarat başarısızlığı” olarak tanımlayacaktı. 

Colin Powell hakkında 2020’de yayınlanan bir New York Times değerlendirmesine göre o BM konuşmasının ölüm ilanının ilk paragrafında bahsedileceğini öngörmüştü. 

Deneyim onu politik olarak da değiştirecekti. Bush’un 2004’te ikinci bir dönem için seçilmesinden sonra istifa etmesi istendi ve Cumhuriyetçi kalmasına rağmen, partinin sağa kaymasından rahatsız oldu.

2008’de Demokrat aday Barack Obama ve onun yanındaki Hillary Clinton ve Joe Biden’ın yüksek profilli bir destekçisi oldu. 

6 Ocak’ta ABD Capitol binasına yapılan saldırının ardından Powell, artık kendisine Cumhuriyetçi demeyeceğini söyledi ve Başkan Donald Trump’ın istifasını istedi.

Colen Powell’ın hayatı

Powell, 1937’de New York’un Harlem semtinde Jamaikalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Güney Bronx’ta büyüyen Powell, gençliğinde Yahudilere ait bir bebek malzemeleri mağazasında çalışırken Yidce öğrendi ve daha sonra, Genelkurmay Başkanı olarak Kudüs’e yaptığı bir gezi sırasında İsrail Başbakanı Yitzhak Shamir’i bu dilde selamlayarak şaşırttı. 1993 yılında.

Powell, 1958’de jeoloji alanında lisans derecesini aldığı New York City College of New York’a katıldı. Aşı olmasına rağmen COVID-19 nedeniyle 18 Ekim 2021 Pazartesi günü hayatını kaybetti. Geride Eşi Alma Powell ve üç çocuğu kaldı.

Haber metni aslına sadık kalınarak çevrilmiştir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri