Ana SayfaTürkiyeAbdulkadir Selvi Mehmet Dişli'yi ve 15 Temmuz gecesini yazdı

Abdulkadir Selvi Mehmet Dişli’yi ve 15 Temmuz gecesini yazdı

15 Temmuz darbesinin beyni olarak nitelediği Mehmet Dişli için “Elinde kan var” diyen Abdulkadir Selvi o gece yaşananları anlattı.

15 Temmuz gecesi Hulusi Akar’ın odasına girip ona darbenin Kenan Evren’i olmayı teklif eden kişinin Mehmet Dişli olduğunu söyleyen Abdulkadir Selvi, Levent Türkan’nı şu sözlerine atıfta bulundu: “15 Temmuz günü karargâha Tümgeneral Mehmet Dişli geldi. Darbeye ilişkin konuyu görüştük. Olay başladığında Hulusi Akar’ın odasına kendisinin tek başına gireceğini, darbeyi tebliğ edeceğini, kabul etmesi halinde faaliyetin başına geçeceğini bize söyledi. ‘Genelkurmay Başkanı’na Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım’ dedi. Elinde bir not kâğıdı, Genelkurmay Başkanı’na söyleyeceklerini tek tek yazmıştı.”

Abdulkadir Selvi’nin Mehmet Dişli’yi hedef aldığı “Elinde kan var” başlıklı yazısı

15 Temmuz darbe gecesinin sabahıydı. Gece boyunca CNN Türk’te darbe karşıtı yayınlar yapmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la FaceTime’dan canlı bağlantıyı gerçekleştirmiş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde toplanan vatandaşlarımızın, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yanındaki köprünün bombalandığı sırada az ötedeki Hürriyet binasında bomba sesleri arasında yazımı yetiştirmeye çalışmıştım.

Tankların ezdiği araçların, Meclis’in kapısını tutmuş olan tankların arasından geçip Çankaya’ya ulaştım. Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’ne gelmişti.

Bakanlar, milletvekilleri, Genelkurmay Başkanı Akar Başbakan’ın yanındaydı. İçeri girmek mümkün olmadı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ise gözlerden uzak bir köşede bir askerle konuşuyordu. Bir ara salonda yürümeye başladılar. “Bu asker kim?” diye sordum. Doyurucu bir cevap alamadım. Bir süre sonra asker ortadan kayboldu. O zaman “Şaban Dişli’nin kardeşiymiş, gözaltına alındı” denildi. Bir yanda Erdoğan’ın yakın ekibinden Şaban Dişli, diğer yanda Erdoğan’ı devirecek darbeye karışan Mehmet Dişli… Küçük dilimi yutacak gibi oldum.

Dişli, darbe girişiminin gece 03.00’te başlayacağını düşünerek Genelkurmay’dan ayrılmış, ancak gelen bir telefon üzerine saat 20.46’da karargâha geri dönmüştü. Çünkü darbenin saati öne çekilmişti. Doğrudan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın odasına çıktı. Devamını Akar anlatıyor: “Dişli, oturmakta olduğum masadaki sandalyelerden birine oturup heyecanlı ve geçmişte bildiğim, alışık olduğum ruh halinden farklı bir tarzda ‘Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz’ gibi şeyler söyledi.”

Akar, kendisine darbeyi tebliğ edip “Başımıza geçin” diyen Dişli’yi anlatmaya devam ediyordu: “Kendisi, benim böyle hiddetli karşı çıkmama rağmen sinirlerine hâkim olmaya çalışıyordu ve sakin görünerek, ‘Komutanım bu iş bitti ve herkes yola çıktı’ anlamında şeyler söylüyordu. Bir ara Mehmet Dişli, sanırım dışarıya doğru hareketlendi. Ben de gayriihtiyari yönümü kapıya döndüğümde Serdar Yüzbaşı, Abdullah Astsubay ve Levent Yarbay’ı gördüm.”

Hulusi Akar’ın ikna olmaması üzerine Dişli dışarıya çıkıyor. Levent Türkkan’ın ifadesinden takip ediyoruz: “Dişli dışarı çıktığında bize ‘Orada, girin’ dedi. Biz girdik, benim elimde tabanca vardı.”

Hatırladınız mı? Hulusi Akar’ın “O esnada Levent Türkkan’ın elinde tabanca ile ‘Komutanım sakin olun, vururum, sıkarım’ gibi şeyler söylediğini işittim” dediği an.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz