Ana SayfaTürkiyeAbdulkadir Selvi yazdı! Seçimler yenilenir AK Parti kaybederse 2023'te neler olur?

Abdulkadir Selvi yazdı! Seçimler yenilenir AK Parti kaybederse 2023’te neler olur?

Önce AK Parti ardından da MHP ‘vicdani bir huzur için’ İstanbul’da seçimlerin yenilenmesini istiyor. Yenilenme isteğine temel oluşturan en güçlü verilerden biri geçersiz oyların sayıldıktan sonra İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 29 binden 14 binlere kadar düşmüş olması. Peki İstanbul’da seçimler yeniden yapılır mı, tekrarlanır mı? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu sorunun peşine düştü. Yazıda bu konuya verilmiş net bir yanıt yok ancak Selvi’ye göre eğer seçimler yenilenirse sonuç 2023 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de çok büyük ipuçları taşıyacak.

İşte Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin bugün Hürriyet’ye yayınlanan İstanbul seçimleri iptal edilecek mi? yazısının en dikkat çeken satırları…

Selvi: İstanbul’da seçimler yenilenir mi?

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerinin yenilenmesini isteyeceklerini açıkladı. Cumhur ittifakının ortağı olarak MHP Lideri Devlet Bahçeli de bu talebe güçlü bir şekilde destek verdi. “Vicdani bir huzur için yeni bir seçim düşünülebilir” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun “hodri meydan” deyip seçimlerin tekrarını isteyeceğini bekleyenler ise yanıldı. İmamoğlu, “Seçim tekrarlanma gündemi yok” diyerek bu talebe karşı çıktı.

AK Parti’nin YSK’ya “tam kanunsuzluk hali” nedeniyle İstanbul seçimlerinin yenilenmesini talep edeceği ifade ediliyor. Eğer bu talep kabul edilirse 2 Haziran Pazar günü İstanbullular sandık başında olacaklar.

AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi talebinin “tam kanunsuzluk hali”ne dayanacağı söyleniyor. 16 Nisan referandumundan sonra CHP, “tam kanunsuzluk hali” oluştuğu gerekçesiyle referandumun iptalini talep etmişti. CHP, mühürsüz zarfları gerekçe göstererek itirazda bulunmuş, YSK ise bu talebi “tam kanunsuzluk hali oluşmadığı” gerekçesiyle reddetmişti.

Halk, seçimlerden bu yana yaşanan süreci dikkatli bir şekilde izliyor. Yaşadığımız sürece geniş bir perspektiften bakmakta yarar var. Eğer seçim tekrarlanırsa, sandıkta Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’la birlikte bu karar da oylanacak. Seçim gecesinden itibaren üzerinde durduğum bir nokta var. Bu seçimler, 2023 seçimlerine yönelik önemli işaretler taşıyor. Sandıktan yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenoyu çıkmıştı.

Seçimler tekrarlandığı takdirde, çıkacak sonuç aynı zamanda önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ipuçları verecek.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz