Ana SayfaTürkiyeAbdullah Gül: Hem içeride hem dışarıda Türkiye'nin itibarı zedeleniyor

Abdullah Gül: Hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin itibarı zedeleniyor

Bugün Odatv yazarı Ayşe Baykal Abdullah Gül ile tanışmasını yazdı. Baykal’ın Abdullah Gül ile buluşmasından Abdullah Gül’e ait “Gelinen nokta çok üzücü. Vaktiyle bize yapılan yanlışları, bizim güçlü olunca başkalarına yapmamamız gerekiyor. Türkiye’nin demokrasi gücü büyüktür” cümleleri kaldı akıllarda. Mazbatasını hala alamayan CHP’li Ekrem İmamoğlu Abdullah Gül’e teşekkür ettikten sonra “Sesi daha gür çıkmalı” demişti.

Abdullah Gül’den yeni bir açıklama daha geldi. Kendi ismiyle kurulan internet sitesinden bir açıklama yayınlayan Abdullah Gül, “Hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin itibarı zedeleniyor” dedi.

Türkiye’de seçimler hiçbir zaman tartışma konusu olmadı

“Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiçbir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki, son zamanlarda seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici.”

Abdullah Gül: Türkiye’yi tartışmalı bir ülke haline asla getirmemeliyiz

31 Mart seçim sonuçlarının uzatılmasından yakınan Abdullah Gül, seçime ilişkin teknik saptamalar dışındaki politik söylemlerin Türkiye’nin itibarını zedeleyebileceğini belirterek, “İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye’nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye’ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye’yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz