Ana SayfaTürkiyeAbdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'ndan kayyum tepkisi

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan kayyum tepkisi

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını ve yerlerine kayyum atanmasını eleştirdi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kayyum kararını “Demokrasimiz için doğru olmamıştır” dedi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da “Siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir” sözleriyle eleştirdi.

Abdullah Gül: Demokrasi için doğru olmadı

Kararı eleştiren Gül, “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının ‘bu şekilde’ görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu: Seçimle gelen seçimle gider

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu “demokratik sistemin ruhuna aykırı” olarak nitelediği kayyum kararı için “Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır” dedi.

Seçme seçilme hakkında vurgu yapan Davutoğlu, “Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir” diye yazdı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz