Ana SayfaTürkiyeGül'den AYM'ye ince balans ayarı mı? Barış akademisyenleri kararı ne anlama geliyor?

Gül’den AYM’ye ince balans ayarı mı? Barış akademisyenleri kararı ne anlama geliyor?

Anayasa Mahkemesi’den barış akademisyenleri için ‘hak ihlali’ kararı çıktı. Gözler kararı alan üyelere sonrasındaysa o atamaları gerçekleştiren 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çevrildi.

‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayan ‘barış için akademisyenler inisiyatifi’nden 9 akademisyen hak ihlali gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.  Anayasa Mahkemesi 8’e 8 sonuçla hak ihlali kararı verdi.

Gül’ün atadığı Zühtü Aslan gidişatı değiştirdi

Belirleyici olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan’ın oyuydu. Çünkü eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyunun 2 oy sayılacağına ilişkin bir hüküm vardı ve eşitlikte bu hüküm işletildi. Abdullah Gül zamanında atanmış olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Abdullah Zühtü Aslan ‘ihlal’ yönünde verdiği oyla ülke gündemine oturdu.

Ankara kulislerinde dolaşan iddialara göre Anayasa Mahkemesi ‘barış için akademisyenler insiyatifi’ hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen nasıl böyle bir sonuca imza atabildiği hala tartışılan bir konu. Sonuç, Ankara’da oyun yeniden mi kuruluyor sorusunu akıllara getirdi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Anayasa Mahkemesi’ne atadığı isimlerin oylamanın gidişatını değiştirdini söylemek mümkün. 

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Anayasa Mahkemesi’ne atanan 7 üyeden 5’i akademisyenlerin haklarının ihlal edildiği yönünde oy kullandı.

Yine eski cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan kıdemli üye Serdar Özgüldür de iptal yok diyen isimler arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak atadığı 5 isimden 4’ü ihlal yok oyu kullandı.

Meclis tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen 3 isimden ikisi ihlal birisi ihlal yok oyu kullandı.

Akademisyenlerin büyük çoğunluğu terör örgütü propagandası suçlaması iddialarıyla üniversitelerden ihraç edillerdi.

Barış akademisyenleri için Anayasa Mahkemesi’nde yapılan oylamada 8 üye akademisyenlerinin ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini belirtmiş oldu. Kalan 8 üye ise bu görüşe karşı çıktı. Ancak Abdullah Gül tarafından atanmış olan AYM Başkanı Zühtü Aslan oyunun iki sayılmasıyla eşitlik bozuldu ve hak ihlaline karar verildi.

Oylamanın dağılımı

İhlal kararı veren üyelerden 5’i Abdullah Gül döneminde, biri Erdoğan döneminde atandı. 2 üye TBMM Genel Kurulu’nca seçildi.

İhlal yok diyen üyelerden 4’ü Erdoğan döneminde, ikisi Gül döneminde, biri eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Bir üyeyi TBMM Genel Kurulu seçti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz