Ana SayfaTürkiyeAbdullah Gül'den otoriterlik uyarısı geldi

Abdullah Gül’den otoriterlik uyarısı geldi

Avrasya ülkelerine karşı otoriterlik uyarısında bulunan Abdullah Gül, dünyanın yeni merkezinin Asya’ya doğru kaydığını vurguladı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın merkezinin Asya’ya kaydığını belirterek, Avrasya ülkelerinin hukuk ve insan haklarına gereken dikkati göstererek otoriter yönetimler haline gelmemesi gerektiğini söyledi.

Astana Club’ün, Yeni Dünya Vizyonu konulu toplantısında bir konuşma yapan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Dünyanın ekonomik ve siyasi ağırlık merkezleri Asya’ya doğru kayıyor” diyerek bu ülkelerin öncelikli olarak kendi içlerinde hukuk, insan hakları gibi konulara öncelik vererek otoriterleşme eğilimine girmemeleri konusunda uyardı.

Uluslararası sistemde büyük bir değişimin olduğunu söyleyen Gül, Soğuk Savaş’ın ardından tek kutuplu dünyanın sona ermeye başladığını belirtti.

 

’21. YÜZYILIN BAŞKA BİR HİKAYESİ OLACAK’

Ekonomik ve siyasi ağırlığın Asya’ya kaydığını vurgulayarak, “Umuyorum ki 21. yüzyılın başka bir hikayesi olacak, büyük güç mücadelesi çatışmaya dönüşmeyecek ve bu yüzyıl işbirliği ve barışçıl bir şekilde birlikte yaşamanın devrini teşkil edecektir” temennilerini sunan Gül, devletlerin daha parlak bir gelecek için barış, istikrar ve ekonomik gelişmeye zarar verecek maceracı ve irredentist dış politikadan kaçınmaları konusunda uyardı.

‘OTORİTERLİĞE MEYİL EDİLMEMELİ’

Bu konudaki akılcı davranışı vatandaşlarının iyilik ve refahını düşünen devletler tarafından gösterilebileceğini söyleyen Gül, “Diğer bir deyişle, işbirliğine ve birlikte çalışmaya dayalı barışçıl bir uluslararası sisteme ulaşmak için her ülke önce kendi evini düzene koymalı ve hukukun üstünlüğü, iyi yönetişim ve evrensel insan haklarına saygı gibi temel kriterleri karşılamalıdır. Bu temel ölçütleri hiçe sayan otoriterliğe meyil etmemelidirler” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri