Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger 150 şirketten maaş alan kayyumları anlattı

Abdullah Güzeldülger 150 şirketten maaş alan kayyumları anlattı

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Abdullah Güzeldülger, çift maaş tartışmalarının hız kesmediği günde yüzlerce maaş alan kayyumları anlattı.

Türkiye’de yolsuzluk yöntemlerini satır satır ranlatan Abdullah Güzeldülger, Sezgin Baran Korkmaz hakkında da çarpıcı bir detayı paylaştı.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un gündemin nabzını tuttuğu Bi’ Karar Ver programına, haftanın üçüncü günü Eski TMSF Yöneticisi ve Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Abdullah Güzeldülger konuk oldu.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur, haftanın ilk 3 günü Bi’Karar Ver’de yazılı, görsel ve dijital medyada öne çıkan haberleri yorumluyor. Bu kez konuk Eski TMSF Yöneticisi ve Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Abdullah Güzeldülger oldu. Güzeldülger, TMSF’nin kayyum atamalarını, Türkiye’de yolsuzluğun hangi yollarla yapıldığını ve Sezgin Baran Korkmaz’la yaptığı görüşmeden SBK’nın hangi taleplerde bulunduğunu paylaştı.

Ele alınan başlıklar şöyle:

Abdullah Güzeldülger: Ben TMSF’nin görevlendirmesiyle BOYDAK’a Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandığımda, şirkete tecrübeli bir CEO gönderilmesini beklerken Nurettin Canikli 30 yaşlarında tecrübesiz belinde silahlı birini gönderdi

Devlet TMSF’Yİ kayyum ilan etti. Mahkemenin atadığı kayyumlar bıraktı. O dönemde kayyumlarla ilgili piyasada ciddi rahatsızlık oluştu.100-150 şirketten maaş alan kayyumlar türedi.

TMSF yönetiminin benden sonra gelen yeni yönetimin, birtakım satışları yangından mal kaçırır gibi, rekabetsiz ortamda yaptığına şahit oldum.
İktidar bugün son sayılı günlerini tüketiyor.

FETÖ şirketleri TMSF’ye devrolduktan sonra siyasetin bu şirketlere ilgisi kaçınılmazdı.
Yargı bugün bütün hassasiyetlerini kaybetmiş. TMSF’nin atadığı kayyumlarla ilgili suç duyurusu hala incelemede.

Çok bilinen bir Beşiktaş yöneticisinin (FETÖ ile suçlanan) oğlu şirketlerini kolayca devredebildi. Devrettiği şirket SAHA altında iş yapan bir şirket. Ne oğlu ne babası FETÖ ile ilgili bir soruşturmaya maruz kalmadı.

Yavaşçalar Balıkesir’de bir tank mermisi üreten, nitelikli bir fabrikaydı. Herhangi bir ilana çıkmadan Sarsılmaz Silah Sanayi Grubu’na bir bedel karşılığında el altından satıldı. TMSF tarihinde ben böyle bir şey hatırlamıyorum .

Türkiye’de yolsuzluk 4 yolla yapılıyor. Bunlardan biri vakıf ve dernekler üzerinde hazineye girmesi gereken paraların bloke edilerek vakıf ve derneklere yönlendirilmesi. Örneğin Kızılay’ın 30 milyon dolarlık bağışı.

İkinci yolsuzluk yolu, ihalelerde rekabetsiz ortamlar oluşturuluyor. Pazarlık usulü ihale yöntemiyle maliyetin olması gerekenden biraz daha yukarıda rakamlar oluşuyor.
Üçüncü yolsuzluk yolu, ihale ile yapılması gereken hizmet alımlarının kişi ve firmaya özel doğrudan sözleşme yoluyla yapılması.

Dördüncü yolsuzluk yolu, özelleştirme satışları ve büyük ihalelerle firma satın alımlarında, satıştan kısa bir süre sonra, gerçek alıcıya hisse devir yöntemi .
Sezgin Baran Korkmaz bana gelip ‘Kelepir şirket var mı? Alalım’ dedi.

Sezgin Baran Korkmaz 2. Reza Zarrab vakası olacak .
(Demirören’in Ziraat Bankasına borcu) Bir bankacılık tekniği açısından 750 milyon dolar kredinin bir bankanın tek başına bir medya grubunun satın alınmasına vermesi akla ziyan bir iştir.

Sezgin Baran Korkmaz’la konuşunca 5 dakikada sahtekar olduğunu anladım. Koskoca Cumhurbaşkanının etrafındaki insanlar bunun ne olduğunu bilmiyor mu?

Bugün Türk Telekom’u yöneten şahıs, Turkuvaz Grubu’nun reklam işlerinden sorumlu, hayatında bir tane elektronik devre görmemiş şahıstır.

Yola çıkanlar yoldan çıktı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri