Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger: Asıl cumhurbaşkanlığının faiz fikirleri İslam'ın ruhuna aykırı

Abdullah Güzeldülger: Asıl cumhurbaşkanlığının faiz fikirleri İslam’ın ruhuna aykırı

Gelecek Partisi Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkan Yardımcısı Abdullah Güzeldülger,  “Bizim değerlerimizde faize yer yok” diyerek nas örneği veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düştüğü yanlışa işaret etti.

Muhammed Vefa’nın sunduğu programa Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp ile birlikte katılan Abdullah Güzeldülger, faiz ve nas konusunda verdiği bilgilerle ses getirdi.

İslam tarihinden de örnekler veren ünlü ekonomist Abdullah Güzeldülger, şu ifadeleri kullandı:

Ülkenin büyük toplumunu yoksul, çok yoksul ve az yoksul diye katmanlara ayıran bir politikanın mimarısınız. Bırakın nasla uğraşmayı, negatif faiz vermek de nasa aykırıdır.

Nas ne diyor faiz konusunda. Faiz enflasyon bir ortamda verdiğiniz bir paranın misliyle geri alınmasında geçerlidir. Örneğin 100 lira verirsiniz 120 lira geri alırsınız. Enflasyon yoksa bu dini açıdan faiz olarak nitelendirilebilir.

Enflasyon varsa diyelim evinizi 1 milyon liraya sattınız ve bir yakınınıza borç verdiniz. Ve yakınınız size bu borcu 5 sene sonra ödemek istedi. Evinizin fiyatı olmuş 3 milyon lira. Size 1 milyon geri verse faiz haram diyerek. Bu İslami açıdan borçlunun alacaklıya zulmüdür. Çünkü alacaklının satın alma gücü düşmüştür bu geçen zaman içinde. Bu borçlunun alacaklıya zulmüdür.

İzlam’a uygun değildir

İslam zaten zulmü önlemek için faiz konusunu gündeme getirmiştir. Ama cumhurbaşkanlığı enflasyon 20 iken yatırımcıya 15 faiz teklif etmesi bir zulümdür. Bu manada İslam hükümlerine uygun da değildir. Yüzde 20 enflasyon olan bir yerde siz bana yüzde 15 getiri öneriyorsanız benim üzerimden zenginlere kaynak transfer ediyorsunuz demektir. Burada ölçü enflasyondur. Enflasyona kadar alınan faiz faiz hükmünde değildir diye zaten pek çok içtihat vardır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri