Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger bombaladı! Erdoğan'ın danışmanı Cemil Ertem sonunda siperden kafasını çıkardı

Abdullah Güzeldülger bombaladı! Erdoğan’ın danışmanı Cemil Ertem sonunda siperden kafasını çıkardı

Gelecek Partisi kurucularından, ünlü ekonomist Abdullah Başcı, AK Parti’nin yeni ekonomi modelini ve Erdoğan’ın danışmanı Cemil Ertem’in son çıkışını masaya yatırdı.

Cemil Ertem için “Sonunda kafasını siperden çıkardı” diyen Abdullah Güzeldülger, yeni model için şu değerlendirmede bulundu:

Cumhurbaşkanının ekonomi danışmanlarından birisi, Cemil Ertem, nihayet siperden kafasını çıkartıp ne yapmak istediklerini ‘Yeni Ekonomi Modeli’ başlığı altında kamuoyuyla paylaştı. Paylaşımda yeni bakan Nebati’nin düşük faiz>yüksek üretim>yüksek istihdam … diye devam eden zincir görselini de gördük.

Modele kısaca göz gezdirdiğimizde temel argümanın geçmişte işlenen günahlardan (düşük kur, yüksek faiz, yüksek cari açık, düşük istihdam) tövbe edilerek bu sefer düşük faiz, yüksek kur, yüksek İhracat ve cari fazla modelinde karar kılındığı anlaşılmaktadır.

Tam bir ekonomik modelleme sayılmasa da bir niyet mektubu olarak bildiriyi nitelendirmek mümkün, ancak her ekonomik modellemede olan şey, biz iktisatçıların modele koydukları ‘ceteris paribus’ dediğimiz diğer şartları veri olarak kabul ettiğimizde bu model şu sonucu doğurur tezi burada da mevcut. Yani siz enflasyon bir veri olarak orada dururken faizi düşürüryorsunuz ama ekonomik karar birimlerinin hangi davranışının sizin modelinizin çökmesini sağlayacağını bu modele koymamışsınız. Bir Alman’ın, bir İngiliz’in ve bir ABD’linin davranışlarına göre modeli kurgulayıp Türk halkının geçmiş krizlerdeki tutumunu bu modele yansıtsaydınız, zaten bu modeli böyle kurgulamazdınız

Türk halkı yüksek enflasyon ve devalüasyon dönemlerinde döviz, altın ve gayrimenkule yönelir. Firmalar fiyatı artan ürünler nedeniyle stok tutarlar, ileride alacakları dövizi bugünden almaya yönelirler. Güven ortamında bozulma devam ederse, bankalardaki mevduatlarını da yastık altına ve kiralık kasalara yönlendirmeye başlarlar.

Ekonomide kaynaklar kayıt dışına yönelir. Sizin modeliniz sürtünmesiz ortamda araba bu hızla şu kadar saniyede hedefine ulaşır varsayımına dayalı bir model, o yüzden başarı şansını sınırlayan, hatta ortadan kaldıran davranışsal faktörler ihmal edilerek hazırlanmış olduğu için işiniz zor. Ayrıca yüksek kur ihracat birim fiyatlarını aşağı çekmiştir. Yüksek teknoloji ürünlerine dayalı olmadığı için ihracat üretim yapımız, yabancılara dair beklentiniz de ucuzlayan Türk varlıklarına balıklama atlamaları ancak ufukta böyle bir hamle de görünmüyor. Abu Dabi, Dubai, Katar, Suudi Arabistan’a ümit bağlamış olmanız da tam bu yüzden. Davranışsal tahminleri dışlamanın maliyeti ilk günden tezlerinizin, tıpkı bütçeniz gibi demode olmasıdır.

Duvardan bir tuğla çekip (faizi düşürmek) duvarı yıkmak yerine, teşvikli ve ithalat kesici istihdam dostu yatırımlara sıfır faiz deseydiniz, topluma maliyeti sınırlı olur, bu korku filmini seyretmeye mecbur kalmazdı hiçbirimiz? Derdiniz nedir sizin kuzum?

Yaptığınız şey alnına sinek konan birisini, pompalı ile vurmaya benziyor, aklınızı kaçırmış olmalısınız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri