Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger: Herkesi tasfiye ettiler Erdoğan'a tavsiye vermek Cemil Ertem'e, Yiğit Bulut'a...

Abdullah Güzeldülger: Herkesi tasfiye ettiler Erdoğan’a tavsiye vermek Cemil Ertem’e, Yiğit Bulut’a kaldı

Gelecek Partisi Yolsuzlukla Mücadele Başkan Yardımcısı Abdullah Güzeldülger, TV5 ekranlarında yıkıma sürüklenen Türk ekonomi hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin bilgi sahibi, liyakatli kadroları tasfiye ettiğini belirten Abdullah Güzeldülger, “Erdoğan’a tavsiye vermek Yiğit Bulut ve Cemil Ertem’e kaldı” dedi.

Güzeldülger’den Cemil Ertem ve Yiğit Bulut vurgusu

Abdullah Güzeldülger, “İktidar ne yaptığını bilmiyor. Ekonomi kadroları arasında aklı başında tek bir kişi bile kalmadı. Hepsini tasfiye ettiler. Yiğit Bulut ve Cemil Ertem’e kaldı ekonomik tavsiyeler. Şöyle bir argümanla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıktılar. ‘Efendim bugüne kadar düşük kur, yüksek faiz politikası uygulandı. O yüzden cari açık verildi. Sanayi ihmal edildi. Biz Türk lirası faizini düşürelim. Faiz düşünce Türkiye’de işadamlarının önü açılır ve yatırım yapılır. Üretim, ihracat, istihdam artar.’ İşte bu sunumun ardından Erdoğan’ın faizle ilgili takıntısı söz konusu olduğu için de faizleri hızlıca düşürdüler. Çünkü olaya şöyle bakıyorlar. Amerika’da, Almanya’da eksi faiz var. Onlar eksi faiz verirken biz neden artı faiz veriyoruz diye düşünüyorlar. Ama şunu göremiyorlar. Amerika ve Avrupa Birliği’nin paraları rezerv parası. Buralarda yaşayan hiçkimse eksi faiz veriliyor diye kendi parasını başka para birimiyle ikame etmez. Çünkü oralarda sermaye piyasaları ve borsalar gelişmiştir. Eğer eksi faiz varsa gayrimenkule, yatırım fonlarına kayarlar. Hisse senedi alırlar. Ama Rusya, Türkiye, Brezilya, Arjantin ve İran gibi ülkelerde durum farkı. Buralarda ikili para sistemi vardır. “ ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak vurgusu

Geçmişte Berat Albayrak döneminde verdikleri otomobil ve konut krediler bugün yükselen faizle oluşan zararları da kamu bankalarının öz kaynaklarından düşüyor. Kamu bakalarının bilançoları bozuldu. Bilançoları düzeltmek için bizim vergilerimizi kullanıyorlar.
Yani hükümeti hangi göstergeyle, hangi makro büyüklük açısından ele alırsak alalım elimizde kalıyorlar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri