Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger: Nasa dayandırılan faiz meselesini Erdoğan yanlış anladı

Abdullah Güzeldülger: Nasa dayandırılan faiz meselesini Erdoğan yanlış anladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan sıklıkla faizle mücadele edeceğini ve bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu uygulamaya devam edeceğini söylemişti. Gelecek Partisi ekonomi kurmayı Abdullah Güzeldülger, Erdoğan’ın nasa dayandırdığı faiz konusunun doğru anlaşılamadığını söyledi.

Abdullah Güzeldülger: Nasa dayandırılan faiz meselesini Erdoğan yanlış anladı

Abdullah Güzeldülger, “Nasa dayandırılan konunun Tayyip Erdoğan’ın zihinsel arka planında doğru anlaşıldığı kanaatinde değilim. İslami referanslar açısından konuya baktığımızda enflasyonun olmadığı dönemde borç verenlerin borcu misliyle aynı cinsten aldıkları fazlalığa riba ve faiz denilmiştir. Bunun özellikle cahiliye dönemde Araplarda yıpratıcı şekilde uygulandığını görüyoruz.” dedi.

Güzeldülger “İslam konusunda içtihatta bulunan -bu kişiler arasında Erdoğan’ın kendisinin de müracaat ettiği Hayrettin Karaman var- Karaman’ın kitaplarında da enflasyon kadar faizin faiz sayılamayacağını söyleniyor. Alacaklının enflasyon kadar eriyen eksikliğini gidermesine dönük telafinin faiz sayılmayacağına dair çok sayıda içtihat vardır. Faiz dediğimiz şey reel anlamda bir faiz varsa bir faizden söz edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri