Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger: Berat Albayrak’ın sattığı 128 milyar doları firmalar ya da şahıslar...

Abdullah Güzeldülger: Berat Albayrak’ın sattığı 128 milyar doları firmalar ya da şahıslar spekülatif kazanç için ellerinde tuttuysa bu kriminal bir suçtur

Berat Albayrak’ın devlet hazinesinin başında olduğu dönemde buharlaşan 128 milyar doların peşini bırakmayan Abdullah Güzeldülger, “Firmalar ve şahıslar bu paraları spekülatif döviz üzerinden kazanç elde etmek üzere tuttularsa bu bir suçtur. Kriminal bir iştir. Bunun soruşturulması ve yargılanması gerekir.” diye konuştu.

Gelecek Partisi kurucularından ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkan Yardımcısı Abdullah Güzeldülger, TV 5 kanalındaki programda 6 liradan satılan 128 milyar doların nerede olduğunu sordu.

Abdullah Güzeldülger: Devlet hazinesinin 640 milyar lira

Berat Albayrak 128 milyar doları devletin kasasından firmalara ve şahıslara satarak devletten bu parayı o tarafa geçirdi. Onlardan da Türk lirasını alıp Merkez Bankası’nın kasasına koydu.

Türk lirası o günkü şartlarda 6 liradan satıldı diyelim. 6 liradan 128 milyar doları hesapladığınızda. 768 milyar lira ediyor. Bu parayı Merkez Bankası’nın kasasına koydu.

Bugün kur geldi 11 liraya. O sattığınız firmalar ya da şahıslar bu parayı ellerinde tutularsa bugün servetleri 1.4 trilyon liraya yükseldi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 640 milyar lira zarar etti

Merkez Bankası’nın serveti ne? 768 milyar lira. Merkez Bankası’nın sattığı o 128 milyar doların değeri bugün 1.4 trilyon liraydı. Aradaki fark 640 milyar lira. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 640 milyar lira zarar etti. Bir kere bunun adının fiilen konması gerekiyor. Bu net servet transferidir. Firmalara ve şahıslara.

Firmalar ve şahıslar bu paraları spekülatif döviz üzerinden kazanç elde etmek üzere tuttularsa bu bir suçtur. Kriminal bir iştir. Bunun soruşturulması ve yargılanması gerekir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri