Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger'den altın madenleri çıkışı: Hüseyin Aydın hakkında ciddi iddialar var

Abdullah Güzeldülger’den altın madenleri çıkışı: Hüseyin Aydın hakkında ciddi iddialar var

Ziraat Bankası’nın eski genel müdürü Hüseyin Aydın’ın Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü olarak atanması sert tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Abdullah Güzeldülger farklı yerlerden aldığı maaşlarla da eleştirilerin hedefinde yer alan Hüseyin Aydın hakkında çarpıcı eğerlendirmelerde bulundu. 

“Şu an için bir yolsuzluk iddiasında bulunmak erken olur” diyen Gelecek Partisi Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkan Yardımcısı Abdullah Güzeldülger, altın madeni ruhsatının sessiz sedasız Gübretaş’a geçmesine dikkat çekti.

Güzeldülger, Hüseyin Aydın’ın atamasının TMSF’nin yönetiminde olan Koza Altın’ın kendi iştigal konusundaki maden sahasını Gübretaş’a devretmesiyla daha bir anlam kazandığını vurguladı.

İşte Abdullah Güzeldüler’in büyük ses getiren o açıklamaları.

Hüseyin Aydın hakkında ciddi iddialar var

Ziraat Bankası eski genel müdürü Hüseyin Aydın icraatlarıyla kamuoyunda oldukça tartışmalı bir isim. Bir medya grubunun satın alınmasına kredi vermekten tutun da bazı kredilerin yapılandırılarak kredi alanlara bu kredilerin bedavaya getirilmesine kadar ciddi iddialar var hakkında.

Aynı zamanda Varlık Fonu’nda, Turkcell’de görevleri de var. Şimdi Tarım Kredi Kooperatifleri yani dolaylı olarak Gübretaş gibi bir firmanın yönetimine atandı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü şimdi Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü mü oluyor. Bunu nasıl anlamlandırmak gerekiyor? Olaya böyle bakınca önümüze farklı konular geliyor.

Koza neden altın sahasını Gübretaş’a devretti

TMSF’nin elindeki Koza Altın İşletmeleri AŞ’nin elindeki çok verimli saha olan Söğüt altın madeni ruhsatının geçmişte sessiz sedasız Gübretaş’a devredildiğini gördüm. Koza’nın zaten işi altın işlemek ve altın sahası üretmek. TMSF’nin yönetiminde bu şirket. Neden kendi iştigal konusunda olan bir maden sahasını Gübretaş’a devretti sorusu anlam kazanıyor bu atamayla birlikte.

Siz maden sahasının devrini yaparken herhangi bir ihaleye çıktınız mı ey TMSF diye soruyorum. Belki başka alıcılar buraya 33 milyon liradan daha fazla bedel ödeyeceklerdi.

Burada danışıklı dövüş söz konusu. Biliyorsunuz Gübretaş’ın önemli bir bölümü halka açık. Gübretaş yatırımcıları içinde birileri avantajlı konum elde etmiş oluyor. Buradaki işlerin şeffaf yürümediğini söyleyebiliriz. 

Hüseyin Aydın kilit rol oynayacak

Bu atamayla da gerçekte altın işletmeciliğinden elde edilecek gelirlerle ilgili Hüseyin Aydın’ın kilit rol oynayacağı bir durum ortaya çıkıyor. Bunu da kamuoyunun dikkatine sunmak gerekiyor.

Şu an için bir yolsuzluk iddiasında bulunmak erken olur. Ama en azından devrin yapılırken kamuya açılmaması, ihale daveti yapılmaması dikkat çeken bir durum. TMSF’nin el altından yaptığı bir iş görünümünde olduğunu bugünden rahatlıkla söyleyebiliriz.

TMSF’nin bugüne kadar bütün satışları kamuoyuna davet usulüyle olmuştur. Rekabetçi bir ortamda olmuştur. Bunun istisnaları yaşanmaya başladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri