Ana SayfaTürkiyeAbdullah Güzeldülger'den MÜSİAD'a jet yanıt: Neden son 5 yılın büyümesini değil de...

Abdullah Güzeldülger’den MÜSİAD’a jet yanıt: Neden son 5 yılın büyümesini değil de son 20 yılın ortalamasını aldınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSİAD’a yaptığı yaptığı sert eleştirilerin ardından MÜSİAD tuhaf bir açıklama yayınladı. MÜSİAD’ın son dakikada gelen her koşulda destek açıklamasıyla Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin ‘hep birlikte batarız ya da çıkarız’ yaklaşımındaki paralellik dikkat çekti

Gündemdeki son ekonomik gelişmelere ilişkin küçük bir bilgi notuyla yapılan kamuoyu açıklamasında şu ifadeler dikkat çekti:

“Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez. Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık %5,3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır”

Güzeldülger’den flaş değerlendirme

Gelecek Partisi kurucularından, ünlü ekonomist Abdullah Güzeldülger, MÜSİAD açıklamasındaki bir detaya dikkat çekti.

Güzeldülger, MÜSİAD’a şu yoruyu yöneltti:

Neden son 5 yılın büyümesini almadınız da son 20 yılın ortalamasını aldınız sevgili Müsiad, kur sizin Çin bir belirleyici değil mi , üyeleriniz de mi böyle düşünüyor.

MÜSİAD’ın açıklaması

Kısa adı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği olan MÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere, modern ekonomiler en az maddi sermaye kadar sosyal sermayeye de ihtiyaç duymaktadır. Sosyal sermayenin başlıca kaynağı ise güven faktörüdür. Üzülerek görmekteyiz ki son dönemde makroekonomik temellere dayanma suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır. MÜSİAD olarak bizler, reel ekonomik göstergelerle değil algılarla yön verilen her türlü ekonomik iklimin karşısındayız. Zira yılın ilk 3 çeyreğinde yüzde 11,7 büyüyen son 12 aylık ihracatı 220 milyar doları aşan, son 3 aydır cari fazla veren Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez.” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye ekonomisi, gerek iç gerekse dış kaynaklı bütün algı manipülasyonlarına karşı, geçmişte olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık ortalama yüzde 5,3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır.

Bu bağlamda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde uygulamaya konulan; üretim, yatırım, ihracat ve istihdam odaklı kazanımlarımızı katbekat artıracağına inandığımız düşük faiz odaklı politikamızın destekçisi olduğumuzda yeniden ifade ediyoruz. “

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), piyasalarda yaşanan çalkantılar ve dövizdeki sert yükselişlerin ardından, “Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır” açıklamasını yapmıştı.

Erdoğan de demişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) ülkenin ekonominin gidişatına yönelik yaptığı açıklamaya tepki göstererek, “Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum. Tek göreviniz var, yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz” dedi.

MÜSİAD belki görmek istemiyor ama

Türkiye’nin potansiyel büyümesi düşme eğiliminde. 2005-2017’de %5.5 olan ortalama büyüme, 2017 sonrası %5’in altına düştü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi 2020’de yüzde 1.8, büyüdü.

“Borç-kur-faiz-enflasyon sarmalı son yıllarda Türkiye’nin büyüme oranını da uzun dönem ortalamalarının altına çekti. 2000 öncesinde yüzde 4,5 olan uzun dönemli ortalama yıllık büyüme oranı, yüzde 6’nın üzerine çıktıktan sonra, 2010-2020 arasında yüzde 5,2’ye, son 5 yılda ise yüzde 3,3’e geriledi.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri