Ana SayfaTürkiyeAçlık sınırı 3 bin lirayı aştı!

Açlık sınırı 3 bin lirayı aştı!

Ekonomideki kriz günden güne derinleşirken açlık sınırı da artmaya devam ediyor

Birleşik-Kamu İş, yayımladığı araştırmada en çok tüketilen 77 gıda maddesindeki harcamalarda son bir yılda yüzde 31,6 artış gerçekleştiğini kaydetti.

Açlık sınırı 3 bin lirayı aştı!

İktidarın ekonomi politikalarının faturası en çok dar gelirli vatandaşı sıkıntıya sokuyor. Birleşik-Kamu İş sendikasının yaptığı gıda fiyatları kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında artarken açlık ve yoksulluğu derinleştirdi. Gıda harcamalarında, yılın ilk dokuz aylık döneminde fiyat artışı da yüzde 25,8’i bulurken, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı da 3 bin 74 liraya yükseldi.

Market fiyatları ateş pahası

Açıklanan verilere göre sadece son 12 içinde başlıca gıda maddeleri olan ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 14,2, et-balık fiyatlarında 20, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 31,5 oranında zamlandı. 1 yıl öncesine göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 36,2 oranında yükseldi. Meyve fiyatları yüzde 34,8 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 85,8 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 37, diğer gıda fiyatları ise yüzde 3,7 oranında artı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri