Ana SayfaTürkiyeAdam haklı beyler! Kut'ül Amare için 10 milyon dolar harcamak israf değil...

Adam haklı beyler! Kut’ül Amare için 10 milyon dolar harcamak israf değil ama Fatih’in tablosu mu israf?

İktidar cephesi ipe sapa gelmez bahanelerle Ekrem İmamoğlu ve yönetimini eleştirmeye ve bu yolla komik, acınacak durumlara düşmeye devam ediyor.

Hatırlanacağı gibi olayda Gelecek Partisi şu tür bir duruş sergilemişti.

İktidar medyası Ekrem İmamoğlu’nu Fatih’in tablosu üzerinden vurmaya kalkınca danışmanı Murat Ongun da İBB’nin zamanında tuhaf yapımlar için ne paralar harcadığını anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, bir TV programına bağlanarak İBB’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi polemiğiyle ilgili, “2016 yılında Kut’ül Amare dizisi için dolar 2.5 TL iken 22.5 milyon liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri . O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz, neden israf oluyor?” dedi. 

İBB Sözcüsü Ongun, Semiha Şahin’in moderatörlüğündeki CNN TÜRK Masası’na bağlanarak, İBB tarafından satın alınan ve ‘israf’ tartışmalarına neden olan Fatih Sultan Mehmet tablosuna ilişkin eleştirilere yanıt verdi. 

Ongun, şu ifadeleri kullandı: 

“İsraf mı değil mi derken, şunu söylemek isterim. Söz konusu tablo 1480 yılında yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in yaşarken yapılmış 3 tablosundan bir tanesidir. Bu 3 tablodan bir tanesi de kayıptır nerede olduğu bilinmemektedir. Biz de İBB olarak bu önemli eseri anavatana İstanbul’a getirdik.

2016 yılında Kut’ül Amere dizisi için dolar 2.5 TL iken 22.5 milyon liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri. O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz, neden israf oluyor?

Hastane yoluna İBB’nin harcadığı para 580 milyon lira. Bugün Ulaştırma Bakanlığı’nın o yolu yapmak için harcadığı para 10 milyon yok.

İBB olarak biz 10 gün evvel başkanımızın talimatıyla, biz de kamuoyuna açık olmayan şekilde işlerimizi yürüttük ve değerli İstabul’umuza kazandırdık. İstanbul’a ait olması gereken bir eseri İstanbul’a kazandırdık. İyi bir şey yaptığımız düşünüyoruz. Müzayedede pek çok kişiyle yarıştık ama kazandık. Biz şu anda bu eseri nasıl koruruz, nasıl koruyacağız gibi planları yapıyoruz. Bu tablo üzerinden yola çıkarak ‘Ekrem İmamoğlu onu yapmadı’ gibi tartışmaları boş buluyorum.

Eğer birisi “Zulüm 1453’te başlamıştır” demişse bizim onunla hiçbir işimiz yok. Siz ne kadar karşıysanız biz de o kadar karşıyız. Kim derse ki ”Zulüm 1453’te başladı”, biz de en az o kadar karşısındayız.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri