Ana SayfaTürkiyeAdana'da açılan tespih tezgahına büyük ilgi var

Adana’da açılan tespih tezgahına büyük ilgi var

Adana Seyhan ilçesi Kocavezir Mahallesi’nde yer alan, hafta içi kıraathane içerisinde hafta sonları ise yoğunluktan dolayı caddede tezgah açan tespihçiler, oltu taşından kehribara, Osmanlı dönemine ait tespihlerden farklı çeşitlere kadar çok sayıda ürünü sergiliyor. Çeşitli illerden gelen tespihçilerin tezgah açtığı pazara meraklıları büyük ilgi gösteriyor.

Adana’da uzun yıllardan bu yana kurulan ve çeşitli illerden gelen tespihçilerin tezgah açtığı pazara büyük ilgi var. Sabahın erken saatlerinden itibaren yer kapmak için gelen satıcıların kimisinin valizinde, kimisinin çantasında kimisinin ise elindeki poşette getirdiği tespihler, büyük bir özenle tezgahlara yerleştiriliyor.

Adana’da yıllardır kurulan tespih tezgahına pek çok ilden gelenler var.

Geçimlerini bu işten sağlayanlar hayatlarından memnun

Erzurum, Mardin, Diyarbakır, Nevşehir gibi illerden getirdikleri el yapımı tespihleri görücüye çıkaran satıcılar, müşterilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.Bazıları emeklilik sonrası bazıları ise kendini bildi bileli tespihçilik yaparken geçimlerini bu işten sağlayanlar hayatlarından memnun.

Pazarda tezgah açan tespih satıcısı Şehmus Gezmen, “Pazar çok uzun yıllardan beri  kurulu,pazara ilgi çok iyi burası tespih meraklılarının ve koleksiyonerlerin uğrak yeri” dedi.

“35 yıldır bu işle uğraşıyorum”

Erzurum’dan satış için pazara gelen 65 yaşındaki Dursun Cemç ise 35 yıldan bu yana tespih işiyle uğraştığını söyledi. Satış için ortalama 45 kent gezdiğini anlatan Cemç,”Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu buraları geziyorum. Bizim yaptığımız ürünler el emeği göz nurudur. Burası pazar olarak diğer yerlerden daha hesaplı o yüzden tercih çok. Buraya Adana ve çevresinde olmayan ürünleri getiriyoruz, istekli olanlara hitap ediyoruz. Tespih çekmek bir sanattır.” şeklinde konuştu.

“Tespih merakım hiç bitmedi”

 Başka bir tespih satıcısı Hacı Biçer  20 yıldan bu yana pazarda tezgah açtığını söyleyerek, geçmişte farklı işlerde çalıştığını ancak tespih merakı hiç bitmediği için şimdi sadece bununla ilgilendiğini belirtti.Kendi tezgahlarında ki en pahalı ürünün 5 bin lira olduğunu belirten Biçer, koleksiyonerler tarafından getirilen Osmanlı tespihlerinin 2 bin 500 liradan kimi zaman 100 bin liraya kadar çıkabildiğini söyledi.

Kaynak: Sabah gazetesi

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz