Ana SayfaTürkiyeAdı dezenfektan bakana çıkmıştı! İşte savcılığın Ruhsar Pekcan kararı

Adı dezenfektan bakana çıkmıştı! İşte savcılığın Ruhsar Pekcan kararı

Bakanlık yaptığı dönemde eşinin yönettiği şirketten bakanlığa malzeme aldığı için büyük tepkiyle karşılanan Ruhsar Pekcan hakkında savcılık, iddiaların işleme konulmasına lüzum görmedi.

Savcılık, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşinin yönetiminde olan bir şirketten bakanlığa dezenfektan satın alması suretiyle devleti zarara uğrattığı yönündeki şikayetlerin işleme konulmamasına karar verdi.

Sahibi olduğu kendi şirketinden yönettiği bakanlığına dezenfektan sattığı iddia edilen, söz konusu iddiaların ardından görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında, “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla, çok sayıda suç duyurusu yapılmıştı. Yapılan şikâyetlerde Pekcan’ın kendisinin ve eşinin yönetiminde olan bir şirketten bakanlığa dezenfektan satın alması suretiyle devleti zarara uğrattığı belirtildi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Pekcan hakkında yapılan 6 ihbar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosu’nda, tek dosyada toplandı. Savcılık, söz konusu şikâyetlerle ilgili “dilekçenin işleme konulmamasına” karar verdi.

6 Ekim 2021 tarihli kararda, eski bakan Pekcan’ın görevi kötüye kullanma suçunu işlediği iddia edildiği belirtilerek, “Dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkındaki iddiaların görevinden kaynaklanan eylemlerle ilgili olup, bakanlık görevi kapsamında bulunduğu, bakanlar hakkında görevden kaynaklanan isnatlara ilişkin soruşturma yetkisinin TBMM’ye ait olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızın bakanlar hakkında görev suçları ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yetkisinin bulunmadığı değerlendirilmiştir. Açıklanan nedenlerle; ihbar edilen dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma ve kovuşturma yetkisinin olmaması nedeniyle ‘dilekçeninin işleme konulmamasına karar verildi” denildi. Kararda ayrıca, kanuni bir zorunluluk olmaması nedeniyle, ihbar eden kişi ve kurumlara kararın tebliğine yer olmadığı da kaydedildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri