Ana SayfaDünyaAf Örgütü, Doğu Türkistan'daki zulmü gözler önüne serdi

Af Örgütü, Doğu Türkistan’daki zulmü gözler önüne serdi

Uluslararası Af Örgütü'nün açıkladığı rapora göre; Doğu Türkistan'da Çin'den ayrılmak zorunda kalan Uygur Türklerinin çocuklarının yetimhanelerde tutulduğu belirtildi

Uluslararası Af Örgütü, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde ülkeden ayrılmak zorunda kalan Uygur Türklerinin çocuklarının, devlet tarafından işletilen yetimhanelerde tutulduğunu açıkladı. Af Örgütü, Çin’de ailelerinin rızası olmadan yetimhanelerde tutulan çocukların serbest bırakılmasını istedi.

Çocukları yetimhanelere gönderilen ebeveynler, Uluslararası Af Örgütüne açıklamalarda bulundu.

Kamplara gönderilmekten korktu

Mihriban Kader ve Ablikim Memtinin, 2016’da Sincan’dan İtalya’ya kaçtıklarını ve çocuklarını geçici olarak büyükannelerine bıraktıklarını anlattı. Mihriban, büyükannenin gözaltı kampına gönderildiğini belirterek, “Çocuklarımıza diğer akrabalarımız bakmaya cesaret edemedi. Onlar da kamplara gönderilmekten korktu” dedi.

Yetimhaneye gönderildi

Kasım 2019’da çocuklarını yanlarına alabilmeleri için İtalyan hükümetinden izin aldıklarını belirten Mihriban, ancak çocukların yolda Çin polisi tarafından alıkonularak devlet tarafından işletilen bir yetimhaneye gönderildiğini söyledi.

Mihriban, “Çocuklarım şimdi Çin hükümetinin elinde ve bir daha onları görebileceğimden emin değilim” ifadesini kullandı.

Çocuklarından haber alamıyorlar

Türkiye’ye 2016 yılının sonlarında kaçtıklarını anlatan Ömer ve Meryem Faruh, seyahat belgeleri olmadığı için beş ve altı yaşlarındaki iki çocuğunu büyükanne ve büyükbabalarına bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ömer, daha sonra büyükanne ve büyükbabaların tutuklanıp bir kampa gönderildiğini ve o zamandan beri çocuklarından haber almadıklarını ifade etti.

Af Örgütünden araştırmacı Alkan Akad, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı acımasız kampanyasının, çocuklarından ayrılmak zorunda kalan aileleri çok zor bir duruma soktuğunu belirterek, çocukları için geri dönmeye çalışan ebeveynlerin zulüm ve keyfi gözaltı ile karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Çin’de neler oluyor?

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor. Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları zorla çalıştırma iddialarını reddederken, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri