Ana SayfaDünyaAfganistan'da bakandı Almanya'da kurye oldu

Afganistan’da bakandı Almanya’da kurye oldu

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da bir dönem bakanlık yapan Sayed Ahmad Sadaat, şimdilerde Almanya'da bisikletli kurye olarak çalışıyor.

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da bir dönem bakanlık yapan Sayed Ahmad Sadaat, şimdilerde Almanya’da bisikletli kurye olarak çalışıyor.

Taliban’ın darbe yaparak yönetime el koyduğu Afganistan’da eski İletişim Bakanı Sayed Ahmad Sadaat’ın, 2020 yılında iltica ettiği Almanya’da kuryelik yaptığı öğrenildi.
Silahlı örgüt Taliban’ın 15 Ağustos 2021 günü Afganistan’da yönetimi ele geçirmesi sonrasında binlerce Afgan çevre ülkelere iltica etmeyi sürdürüyor.

Alman medyasında yer alan habere göre, Taliban işgalinden önceki Afgan hükümetinde İletişim Bakanı olan Sayed Ahmad Sadaat, 2020 yılında Almanya’nın Saksonya eyaletine kaçtı.

Sadaat’ın, Leipzig kentinde Lieferando adlı online yemek teslimatı şirketinde bisikletli kurye olarak çalışarak hayatını sürdürdüğü ortaya çıktı.

GANİ HÜKÜMETİ TARAFINDAN İSTİFAYA ZORLANDI

Yerel basın kuruluşu Leipziger Volkszeitung’a konuştuğu belirtilen Sadaat’ın, “Şu an basit bir hayat yaşıyorum” dediği aktarıldı. Sadaat’ın 2018 yılına kadar, Taliban’ın başkent Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinin ardından ülkeyi terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kabinesinde yer aldığı belirtildi.

RND’nin (RedaktionsNetzwerk Deutschland) bildirdiğine göreyse, Sadaat’ın görevlerinden biri kırsal nüfus için cep telefonu ağını genişletmekti. Haberde eski bakanın, Gani hükümetinin kendisini 2020’de istifaya zorladığını iddia ettiği belirtiliyor.

ALMANCA KURSUNA GİTMEK İÇİN PARA BİRİKTİRİYOR

İddiaya göre, hükümet üyeleri Taliban’ın ilerlemesi nedeniyle bir çıkış stratejisi hazırlamıştı. Stratejinin hazırlanması için bakanlıklardan bütçe aktarıldığı ve iletişim bakanlığının da bunlar arasında yer aldığı ifade edildi. Haberde, Sadaat’ın düzenlemelere direndiğini söylediği aktarılıyor.

Independent Türkçe’de yer alan bilgiye göre, eski bakanın istifa ettikten sonra Aralık 2020’de uçakla Leipzig’e geldiği öne sürüldü. Sadaat, parasını tükettikten sonra Lieferando adlı yemek siparişi şirketi için çalışmaya başladı.

Eski bakanın Almanca kursuna gidebilmek için para biriktirmeye devam etmek istediği, daha fazla eğitim almayı planladığı ve Telekom’da çalışmak istediği belirtildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri