Ana SayfaDünyaAfganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti! Kabil'de uçuşlar askıda

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti! Kabil’de uçuşlar askıda

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ettiği öğrenildi.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ettiği öğrenildi. NATO yetkilileri de Kabil havaalanındaki tüm ticari uçuşların askıya alındığını söyledi.

Reuters’a konuşan üst düzey İçişleri Bakanlığı yetkilisi, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden ayrılarak Tacikistan’a gittiğini söyledi. Reuters Haber Ajansı, Taliban’ın Başkanlık Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiğini de açıkladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın her yönden başkent Kabil’e girmeye başladığını açıklamıştı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Mücahit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkenti barışçıl şekilde devralmak istediklerini ve bu nedenle güç kullanmadıkları ancak hükümet güçlerinin bölgeden ayrılıp binaları boşalttığını belirtti.

Bunun üzerine olası hırsızlık olaylarının da önlenmesi için merkezde ve kamu binalarında kontrolü almaya başladıklarını kaydeden Mücahit, “kentte güvenliği sağlayacakları” ifadesini kullandı.

Mücahit, Taliban’ın sivillerin evlerine girilmesine izin vermeyeceğini ifade etti.
Kabil havaalanında silah sesleri

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği, vatandaşlarını Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu yönünde haberler geldiği konusunda uyardı.

Büyükelçiliğin güvenlik uyarısında, ABD vatandaşlarından bulundukları yere sığınmaları istenirken, “Kabil’de güvenlik durumunun hızla değiştiği” ifadesi kullanıldı.
Büyükelçilikteki bütün faaliyetlerin durdurulduğu belirtilen güvenlik uyarısında, Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu haberlerinin geldiği kaydedildi.

Uyarıda ayrıca büyükelçilik çalışanları ve vatandaşların Afganistan’dan tahliye edilmesi için gerekenlerin yapıldığına işaret edildi.

Associated Press ajansı kaynakları da ABD’nin Afganistan maslahatgüzarının ABD askerleri tarafından elçilikten Kabil havaalanına getirildiği bilgisini paylaştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri