Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu, Abdullah Gül’ün ‘Siyasal İslam çöktü’ analizini yorumladı

Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül’ün ‘Siyasal İslam çöktü’ analizini yorumladı

Gelecek Partisi lideri Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Bilkent Üniversitesi’nde gençlerle buluştu. Bir akademisyenin, “11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Siyasal islam tüm dünyada çöktü’ ifadelerine görüşleriniz nelerdir?” sorusuna Davutoğlu’nun yanıtı şu şekilde oldu:

“NEDEN TRUMP’A SİYASAL HRİSTİYAN, NETANYAHU’YA SİYASAL YAHUDİ DEMİYORUZ?”

Trump’ın zihni, siyasallık bakımından ve Hristiyanlığın siyasal kullanımı açısından İslam dünyasındaki liderlerin çok daha ötesindedir. Yine Netanyahu’nun zihni için de, Yahudiliğin siyasetle ilişkisi bağlamında aynı durum söz konusudur. Biz niye Trump’a Siyasal Hristiyan, Netanyahu’ya Siyasal Yahudi demiyoruz da, Müslüman dünyada din ile siyaset ilişkisini tanımlamak gerektiğinde Siyasal İslam diyoruz? Bir kere bunu sorgulamak gerek. Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu. Ne zaman Trump Siyasal Hristiyan olarak tanımlanır ve sorgulanırsa, bu tarafta da aynısını yapabiliriz.

“SİSİ’NİN, ESAD’IN BAŞARISI ANLAMINDA MI SÖYLENİR?”

Bütün Orta Doğu coğrafyasında bir sıkıntı var. Siyasal İslam başarısız oldu demek, Sisi gibi bir darbecinin, Esad gibi kendi halkını katleden birisinin başarısı anlamında mı söylenir?”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri