Ana Sayfa Türkiye Ahmet Davutoğlu: Acı reçeteyi önce iktidar uygulasın!

Ahmet Davutoğlu: Acı reçeteyi önce iktidar uygulasın!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün partisinin Siirt İl Kongresinde konuştı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Siirt İl Kongresinde sert sözlerle iktidara yüklendi. Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘Acı Reçete’ açıklaması üzerinden hükümeti eleştiren Gelecek Partisi lideri, “Erdoğan affıyla kaçıp giden bakanın bu ülkeye beş yılda faturası her bir vatandaşın cebinden 6 bin doların buharlaşması olmuştu.” diye konuştu.

Devletin adeta bir aile şirketi gibi yönetildiğini belirten Gelecek Partisi lideri, “Devleti aile şirketine, Türkiye’yi kimsenin ağzını açamadığı bir askeri garnizona çevirmenin faturasıdır bu. Şeffaflığa savaş açmanın, hukuka savaş açmanın, demokrasiye savaş açmanın faturasıdır bu. Bütün bu ağır faturayı çıkaran şahıs Erdoğan affıyla elini kolunu sallayarak, aile şirketinde tartışma yaşayıp kapıdan çıkar gibi çekip gitmiştir.” ifadelerini kullandı.

Acı reçeteyi önce iktidar uygulasın

Erdoğan samimi ve sahici bir şekilde demokrasi ve hukuk devleti diyorsa kendisine cevabımız bellidir: Önce acı reçeteyi siz iktidar olarak kendinize uygulayın. İktidarın millete yazdığı acı reçetesi nedir? Bakın ben size anlatayım arkadaşlar: Acı reçete daha da artacak olan hayat pahalılığıdır.

İşçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin, esnafın alım gücünün eritilmesidir. Cebindeki paradan yapılan hırsızlıktır. Acı reçete elektriğe, doğalgaza, benzine gelecek olan zamdır. Acı reçete çiftçinin tarlaya dolarla ektiği ürünü değeri pul olmuş itibarsız TL ile satmasıdır. Çiftçiyi mazot, gübre ve tohum fiyatlarındaki artışa daha da ezdirmektir. 

Acı reçete vatandaşın çocuğuna tablet alamamasıdır

Acı reçete daha 3 ay önce 100,000 lira konut kredisine 10 yılda 145,000 TL ödeyen vatandaşın yarın 225,000 TL ödeyecek olmasıdır. Acı reçete 6 ay önce salgında vatandaşına yardım yerine kredi veren hükümetin şimdi bu kredilerin vadesi gelince vatandaşı yüzde 25 faiz ile bankalarla baş başa bırakmasıdır.

Acı reçete salgında vatandaşın çocuğuna eğitimi için mütevazi bir bilgisayar veya tablet alamamasıdır. Acı reçete Avrupa’nın en kötü internet altyapısına ödeyecek para bulamadığı için işçi çocuğunun eğitiminin aksamasıdır. Acı reçete yıllarca alın teri dökmüş memurun evladına ikinci el tablet almak için kapı kapı dolaşmasıdır.

Acı reçete borç verenlere halen günde 200,000 kişinin asgari ücretini faiz olarak ödeyen devletin yükselen faizlerle, bundan daha büyük bir kaynağı okula, hastaneye, fabrikaya değil sözde hukuk reformu vaat ettiği yabancıya aktarmasıdır.

Acı reçete 3 senedir size güvenmediği için yatırımı zaten düşünmeyen sanayicinin nefesini iyice kesip, işsize iş yaratmasına tamamen engel olmaktır. Acı reçete hazinenin kasası tamtakır olduğu için günde 39 TL ile evde açlığa mahkum edilen işçiye artık o desteği bile verememektir. Acı reçete işten çıkarma yasağını kaldırıp işsiz ordusunu daha da büyütmektir. Acı reçete halihazırda her 3 üniversite mezunundan biri işsizken bu işsiz ordusunu daha da büyütmektir.

Gelir adaletsizliğinin daha da büyümesidir

Acı reçete genç istihdamında Türkiye’yi Avrupa’nın sonuncusu haline getirmektir. Acı reçete sanayiciyi daha düşük ciro, daha çok borç, daha yüksek faizle baş başa bırakırken, üstüne işverene verilen cılız salgına yönelik destekleri bile geri çekmektir. Acı reçete yıllardır uygulana yanlış ekonomi politikaları nedeniyle vatandaşı ekonomik gerekçelerle izole edemeyerek salgında kaderiyle baş başa bırakmaktır.

2,5 yılda 2 katına çıkan KOİ taahhütleri nedeniyle yandaş müteahhitlere 2 kat kaynağı kesintisiz öderken, mağdur olmasınlar diye yılda bir yapılan ödemelerini 6 ayda bire indirirken, vatandaşın ilaç parası için tedarikçilerden taksit istemektir.

Acı reçete bir yandan işsizlik diğer yandan hayat pahalılığı altında ezilen vatandaştan hazinedeki büyük delikleri kapatmak için daha fazla vergi ve harç talep etmektir. Acı reçete yüzde 60’a düşmüş vergi tahsilat oranı nedeniyle cirosu sıfırlanmış esnafa salınacak hacizlerdir.

Acı reçete vatandaş vergi altında ezilirken yandaşlara ve toplumun en üst gelir gruplarına sürekli varlık barışı çıkararak gelir adaletsizliğini daha da büyütmektir. Acı reçete hoyratça savrulan Merkez bankası rezervleri yüzünden ne kadar faiz yükselse de artık düşemeyecek döviz yüzünden vatandaşı enflasyona ve fakirliğe mahkum etmektir.

Ahmet Davutoğlu’nun Siirt İl Kongresinde yaptığı konuşma:

Takip Et

20,451BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Bahçeli sana güle güle mi? Erdoğan’ın aklındaki yeni ittifak bu mu?

Ruşen Çakır’ın YouTube kanalında Burak Bilgehan Özpek ve Hatem Ete cumhur ittifakında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Kısır siyasi tartışmalara yeni kapıların aralandığı programda üç ismin...

İbrahim Turhan’dan ekonomi dersi: Enflasyonun büyümeyi artırdığı şehir efsanesi

Gazete Pencere’de yazdığı bir yazı ile enflasyonu anlatan Borsa İstanbul Eski Başkanı Ekonomist İbrahim Turhan, büyüme ile enflasyon arasındaki ilerlemenin sanılanın aksine...

CHP’de Barış Yarkadaş – Canan Kaftancıoğlu gerilimi büyüyor

CHP Maltepe ilçe yöneticisi Barış Karagöz'ün tecavüz suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Barış Yarkadaş ile İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu arasındaki gerilim tırmanmaya devam...

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları’ndan CHP’ye ziyaret

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, beraberindeki il yönetim kurulu üyeleriyle beraber CHP Ankara İl Kadın Kollarına nezaket ziyaretinde...

Editörün Seçtikleri

Gelecek Partili Sema Silkin, Çamlıların gizemli tarihini ortaya çıkardı!

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'nın babası, kendi arsaları içinde yer alan Vezir Çeşmesi'ni söktürmüş, sökülen çeşmenin yerine ise aile apartmanı...

Olimpiakos Manchester City maç özeti izle

Olimpiakos Manchester City maç özeti izle. Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda İngiliz ekibi Manchester City, deplasmanda Olimpiakos'u 1-0 mağlup etti. İşte maçın özeti ve goller. Olimpiakos...

İBB’nin 6 bin yeni taksi projesi reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un taksi sorununu çözmek için gündeme getirdiği 6 bin yeni taksi projesi üçüncü kez reddedildi. UKOME...

Serkan Özcan: Herkesin canı yanarken Kanal İstanbul’dan bahseden bir aklın reform yapamayacağını herkes biliyor

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Serkan Özcan, KRT TV'de Elif Doğan Şentürk'ün sunduğu Ankara Saati programının konuğu oldu.

Türkiye’nin elden kaçırdığı F-35’ler Yunanistan’a gidiyor

Türkiye’nin ortağı olduğu ve taahhütte bulunduğu 100 uçağın 6’sının parasını da ödediği F-35 projesinden çıkartılması büyük ses getirmiş, ABD makamları bu kararı...