Ana SayfaTürkiyeAhmet Davutoğlu: Adalet, gücü elinde tutan Cumhurbaşkanının kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna...

Ahmet Davutoğlu: Adalet, gücü elinde tutan Cumhurbaşkanının kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna karar vereceği şekle dönüştü

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gazeteci Adem Özköse'nin YouTube kanalının konuğu oldu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gazeteci Adem Özköse’nin hazırlayıp sunduğu Sınırsız programında soruları yanıtladı.

İki kutbun olduğu bir yerde oyuna girmek cesaret ister

Gelecek Partisi’nin kuruluş amacını anlatan Davutoğlu, “Siyasetin daraldığı, iki kutbun olduğu bir yerde oyuna girmek cesaret ister. Oyunda etkin oyuncu olmak ise vizyon ister. “Alternatif yok” diyenlere alternatif göstermek, “parti kuramaz” diyenlere parti kurulabileceğini göstermemiz gerekiyordu. Bunu yaptık. Bizi yola çıkartan sebep, yolsuzlukların, yoksulluğun ve yasakların diz boyu olduğu bir dönemde milletin önüne tekrar bir umut ışığı olmak” dedi.

Adalet arayışı kalmadı

Türkiye’de adaletin geldiği noktayı Cumhurbaşkanı ve çevresinin inisiyatifine sıkıştığını kaydeden Gelecek Partisi lideri, “Adalet kavramı, gücü elinde tutan Cumhurbaşkanı ya da etrafındaki bir grup danışmanın ve etkili şahsın kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna karar vereceği şekile dönüştü. Adalet arayışı kalmadı” diye konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

Gücün insanları nasıl dönüştürdüğünü gördüm, bir müddet sonra gücü kaybetmemek için her şey meşru görülmeye başlanıyor. Hasımlarınız müttefik oluyor, sizinle birlikte mücadele edenler dışlanıyor. Bizim süreç dışına itilmemiz bundandır.

Perinçek’e bakmayın siz, arkasındaki güçlere bakın. 28 Şubat bir anda ortaya çıkmış bir şey değil ki. 12 Eylül’ün, 12 Mart’ın, 27 Mayıs’a kadar giden çizginin bütün unsurlarına baktığınızda bir çizgi sürekliliği görürsünüz ve Perinçek bunu temsil eder.

Tayyip Erdoğan üzerinden sistemi dönüştürüyorlar, otoriter bir düzen oluşturuyorlar.

28 Şubat’ın Kuran kurslarının yasaklandığı en keskin dönemde kararların altında kimin imzası var? Başbakan Yardımcısı Bahçeli’nin. Biz bunları unuttuk mu?

Sayın Bahçeli’nin rolü her zaman Türkiye’de demokrasinin fren rolü olmuştur.

(Berat Albayrak’ın ortadan kaybolmasıyla ilgili) Türk siyasi hayatında böyle bir rezalet görülmedi. Öyle ya da böyle, bakan olmanın bir izzeti vardı. Hiçbir zaman bir bakan bulunduğu makamı böylesine zelil bir şekilde terk etmedi.

Berat Albayrak nasıl geldiyse öyle gitti. Kendi becerisi, birikimi üzerine gelmedi, giderken de “Cumhurbaşkanı’nın affına” mazhar olarak gitti ama 48 saat o af olana kadar ne konuşuldu, öncesinde ne oldu efsaneler meçhul.

Her şeyi kaybederseniz bulursunuz da insanlığınızı kaybettiğinizde geri gelmez o. Doğu Türkistan’daki zulmü dünya lanetliyor, peki siz neredesiniz?

Her Doğu Türkistanlı ailenin evine bir Çinli yerleştiriliyor, “Selamun aleyküm” demek terör sayılıyor, Türkçe konuşmak yasaklanıyor. “Mazlumların sesi” iddiası çökmüştür, Çin’den üç beş kuruş gelecek diye Çin’e teslim oldular.

Kazanımları korumanın yol ve yöntemi, özgürlük alanlarını genişletmek, demokrasiyi genişletmektir. İnsan hak ve özgürlüklerinin olduğu yerde yasaklar geri gelmez.

Davutoğlu’nun konuk olduğu Sınırsız programını izlemek için:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri